جستجو صوتی - سئو

امروزه فناوری های زیادی همانند ، هوش مصنوعی ( AI ) و واقعیت مجازی ( VR ) در حال رشد و نفوذ در زندگی انسان ها هستند، اما یکی از این فناوری ها جستجوی صوتی می باشد که به شدت در حال گسترش و توسعه می باشد. هم اکنون بسیاری از سرویس ها دارای فرمان صوتی می باشند و این قابلیت روز به روز در حال گسترش می باشد بطوری که تقریبا اکثر لوازم دیجتیالی امروزه دارای فرمان صوتی می باشد. به همین دلیل است که باید توجه ی ویژه ای به این موضوع داشته باشید .

تارینوتک به نقل از گوگل :

20٪ از کل جستجوها صوتی هستند.

31٪ از کاربران تلفن های هوشمند در سراسر جهان حداقل یک بار در هفته از فناوری صوتی استفاده می کنند.

50٪ از کل جستجوهای آنلاین تا سال 2020 مبتنی بر صدا خواهد بود.

30٪ از کل جلسات مرور وب تا سال 2020 بدون صفحه نمایش انجام می شود.

پخش موسیقی محبوب ترین کاربرد اسپیکیرهای هوشمند در حال حاضر است.

تقریباً 20٪ کل نمایش داده های جستجوی صوتی فقط با 25 کلمه کلیدی ایجاد می شوند.

دستیار صوتی Google اکنون در بیش از 400 میلیون دستگاه در دسترس است.

نیمی از کل جستجوهای آنلاین تا سال 2020 مبتنی بر صدا خواهد بود.

این آمار توسط خود گوگل منتشر شده است که هر سال این اطلاعات را آپدیت میکند.

حتما تا الان با توجه به آمارهای داده شده از اهمیت جستجوی صوتی در سئو با خبرشده اید، جدیدا گوگل اعلام نموده که جستجوی صوتی سریع تر و دقیق تر از قبل شده است و آن هم به علت مدل آکوستیکی (Connectionist Temporal Classification) به معنای طبقه بندی پیوند زمانی می باشد. یعنی اگر شما عبارات و فرامین خود را در محیطی شلوغ و یا با مکث یا سریع بیان نمایید Google نیز توسط این قابلیت حروف و صدای شما را با سرعت و دقت بیشتری بررسی و ثبت می کند. این الگوریتم هوش مصنوعی که گوگل از آن استفاده می نماید Deep Learning نام دارد و برای تمام دستگاه های اندرویدی ، ios و ویندوزی کار می کند.

فعالیت گفتاری و شنیداری گوگل به دلیل سهولت در تایپ و سرعت بالا تبدیل به یکی از فاکتور های مهم سئو و بازاریابی شده است از این رو باید توجه داشته باشیم که کاربران از چه نوع کلمات کلیدی و محاوره ای در بیان خود استفاده و جستجو می نمایند. به عنوان مثال استفاده از کلماتی سوالی مانند : چرا ، کجا و چگونه در میان کاربران بسیار رایج می باشد. اما همچنان این تغییرات تاثیری بر استراتژی های سئو برای بازاریابی اینترنتی نخواهد گذاشت.

و باز هم چرا سرچ صوتی؟

پیدا کردن دلیل آن کار سختی نیست. جستجوهای صوتی سرعت بالایی دارند (انسان ها می توانند 150 کلمه در هر دقیقه صحبت کنند، اما تنها می توانند 40 کلمه را در دقیقه تایپ نمایند)، راحت هستند. (فوری، بدون نیاز به دست) و بسیار قابل اعتماد هستند.افزایش دقت تشخیص کلمات، فاکتور بزرگی است. استفاده از جستجوی صوتی در آمریکا، بین سالهای 2013-2015، از 30% به 65% رسید و منجر به 35% پیشرفت در تکنولوژی شد، که همین امر نیز اولین دلیل فراگیر شدن جستجوی صوتی است.

اما دلیل اصلی فراگیر شدن و گسترش جستجوی صوتی، همه جا حاضر بودن دستیارهای مجازی مانند Siri، Cortana، Google Assistant  و الکسا (Alexa) این است که تمامی آنها به صورت خودکار، حتی اگر نتوانند پاسخ سوالی را بدهند، در وب جستجو کرده و نتیجه را اعلام می کنند. راحتی استفاده از جستجوی صوتی بیشتر با موبایل محقق می شود. با اینکه می توان در نسخه ویندوز با استفاده از Google، و در نسخه Mac با استفاده از Siri، از جستجوی صوتی بهره برد، اما جستجوی صوتی زیاد در محیط دسکتاپ کاربردی نیست.

یک آمار کوتاه :

شرکت Higher Visibility نشان داد که بیش از نیمی (53%) از افرادی که از جستجوی صوتی استفاده کرده اند، در زمان رانندگی این کار را کرده اند، و 21% بقیه آنها زمانی که کار دیگری را انجام می دادند. از جستجوی صوتی استفاده کرده اند. از طرفی سیستم OK Google به دلیل تایپ نکردن کلمات، مناسب برای رانندگان، آشپز ها که وقت لازم برای نوشتن ندارند و حتی نابینایان و افراد کم سواد که در املای کلمات مشکل ندارند مفید خواهد بود.

با توجه به موارد بالا و بررسی رفتار کاربران نسبت به آینده جستجوی صوتی، می توان تمامی کسب کارها باید سایت های خود را برای موتورهای جستجوی صوتی بهینه‌سازی کنند. برای بهینه‌سازی صوتی و کسب رتبه بهتر ضروری است که ابتدا ویژگی‌های درخواست‌های صوتی را درک کنیم که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

سؤالی بودن در جستجوها :

اولین نکته سوالی بودن جستجوها می باشد اغلب افرادی که به روش صوتی در گوگل جستجو می‌کنند به دنبال رسیدن به جواب سؤال‌های خود هستند بدین معنی که درخواست‌های خود را به شکل سؤال‌های کامل طرح می‌کنند. برای مثال می‌گویند “پایتخت ایران کجاست؟” یا “ارز کشور ایران چیست؟” نه این که بگویند “ ارز کشور ایران”

دقیق بودن درخواست‌ها:

در اغلب مواقع نوشتن متن درخواست‌ها توسط کاربران می‌تواند باعث مبهم بودن درخواست شود، اما بر خلاف نوشتن، جستجوی صوتی کاملاً هدفمند و دقیق خواهد بود به همین دلیل سرعت زیاد در انتقال اطلاعات از راه صحبت کردن ، نیاز و درخواست‌های افراد را می‌تواند واضح تر و دقیق‌تر شرح دهد.

بر پایه موقعیت مکانی:

طبق آمار منتشرشده 86 درصد جستجوهای صوتی، از طریق اسمارت فون انجام می‌گیرد . که با در نظر گرفتن این موضوع که 55 درصد از جستجوهای صوتی در ماشین یا در حال راه رفتن انجام می‌گیرد، اغلب این افراد در مورد یک محل یا موقعیت مکانی خاص سؤال می‌پرسند، پس سعی کنید محتوا شما به گونه ای باشد که نیاز های کاربران را برآورده نماید.

پاسخ‌های سریع،اقدام سریع :

بیشتر افرادی که از درخواست جستجوی صوتی استفاده می‌کنند به دنبال دریافت پاسخ‌های سریع در زمان کوتاه برای اقدام هستند. این مطلب بیش‌ترین ارتباط و تعامل را با دستیاران صوتی و ربات‌ها دارد و بکار گیری این نکته تاثیر فراوانی در تعامل کاربر با سایت و محتوای شما دارد ، شما نهایت تلاش خود را بکار گیرید تا پاسخ و محتوا غنی و در عین حال چکیده تولید کنید تا کاربران شما در سریع ترین زمان ممکن به هدف خود برسد.

بر پایه تلفن‌های همراه و تبلت‌ها:

امروزه با فراگیر شدن اسمارت فون ها ، این دستگاه های دیجیتالی تاثیرات فراوانی در کسب و کارها بوجود آورده است. در بررسی های انجام شده و به یک نگاه اجمالی به امار ها می توان دریافت که در اندکی از موارد افراد از طریق دسکتاپ یا لپتاپ جستجوی صوتی که انجام می‌دهند و بیشتر جستجوها از طریق تلفن‌های همراه و تبلت ها و … انجام میگیرد.

بهتر است از همین الان به فکر بهینه سازی سایت خود برای جستجوهای صوتی باشید در ادامه یکسری روش هایی ذکر شده است که به سئو سایت شما کمک چشم گیری می کند:

- محتوا به عنوان پاسخ سؤالات:

هنگامی که محتوای را به منظور بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی گوگل تولید می‌کنید. به خاطر داشته باشید که نخستین گام این است محتوای تولیدشده به صورت پرسش و پاسخ باشد. این اقدام می‌تواند سئو سایت شما را بهینه و رابط کاربری شما را تقویت کند.

- ثبت کسب و کار در گوگل :

با این کار قادر خواهید بود اطلاعات کسب‌وکار خود را در زمان جستجوی کلیدواژه‌های مربوط به برند خود را به مخاطبان نمایش دهید، و همچنین در مکان‌یابی کسب‌وکار خود برای مخاطبان تأثیر بسزای دارد.

- استفاده از داده‌های Markup Schema :

از markup Schema ساختار یافته بر روی سایت خود استفاده کنید. زیرا همان‌گونه که می‌دانید Schema، ریچ اسنیت ها اطلاعات ارزشمند و مفیدی را برای کاربران فراهم می‌کند. این کدها به شما اجازه می هند به طور گسترده داده‌ها و ساختار سایت خود را توصیف کنید. و سبب می‌شود گوگل سایت شما را سریع‌تر شناسایی کند و قابلیت دیده شدن سایت شما را افزایش می‌دهد.

- تمرکز بر شبه‌‌های طولانی‌تر به جای کلید‌واژه:

جستجوی صوتی الزاماً به صورت طولانی و دقیق‌تر خواهد بود. پس توجه به شبه جمله‌ها و سؤال‌های که احتمال دارد مخاطبان جستجو کنند تأثیر زیادی بر سئو سایت شما خواهد داشت.

– بهینه ‌سازی موبایلی:

اغلب جستجوهای صوتی توسط کاربران موبایل انجام خواهد شد. لذا رابط کاربری موبایل در جستجوی صوتی گوگل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. و همچنین در بهبود سرعت سایت خود کوشا باشید زیرا مخاطبان بیش تر از 3 ثانیه در صفحه موبایل خود منتظر بارگذاری سایت شما نخواهند بود.

در صورت نیاز به راهنمایی و یا توسعه کسب و کار خود می توانید با ما در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

4 دیدگاه در “آینده ی جستجوی صوتی

 1. رضایی گفت:

  بسیار عالی و کاربردی
  اگه میشه وضعیت این آمار ها و ارقام ها رو تو ایران هم بگید

  1. شریف احمدی گفت:

   حتما در مقاله های بعدی به این موضوع می پردازیم

 2. حسین فراهانی گفت:

  مختصر و مفید بود👌

 3. حسن اکبری گفت:

  مثل همیشه کاربردی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *