افزایش سرعت لود سایت

افزایش سرعت لود سایتتان یکبار برای همیشه

سرعت لود سایت یکی از عوامل مهم در سئو سایت می باشد از رویی دیگر برای کاربران سایت شما بسیار مهم است که سایتتان به سرعت بارگذاری شود و مانع از اتلاف وقت کاربران شود. در این مقاله سعی میکنیم عوامل مهم و تاثیر گذار در افزایش سرعت لود سایت و ابزارهای تشخیص سرعت سایت و ترفندها و نکات مهم در سرعت لود سایت را با هم بررسی میکنیم. سرعت لود سایت به طور کلی به دو قسمت کلی تقسیم میشود :

سرعت بارگذاری صفحه و سرعت پاسخگویی سرور

سرعت بارگذاری میزان زمانیست که محتوای یک صفحه از سایت به صورت کامل بارگذاری میشود و منظور از سرعت پاسخگویی سرور ، میزان زمانیست که از درخواست مرورگر تا شروع ارسال دیتا ازسمت سرور طول میکشد. سرعت لود سایت یکی از عوامل مهم در افزایش ترافیک سایت میباشد ، فرض کنید که کاربری وارد سایت شما شده است ولی به دلیل کند بودن باز شدن صفحات و یا دیر لود شدن تصاویر و بسیاری از المان های دیگر خیلی سریع خسته شده و به سرعت از سایت شما خارج میشود به طور کلی سه نکته در سرعت لود سایت شما تاثیر گذار است:

سومین نکته:

سرعت اینترنت کاربر سایت

دومین نکته:

سرور و مشخصات سخت افزاری

اولین نکته:

کالبد سایت و نحوه طراحی آن

چگونگی تست سرعت سایت؟

خیلی از افراد فکر کنند چون سایتشان در کامپیوتر آنها با سرعت خوبی لود میشود پس وب سایتشان مشکلی ندارد درحالی که سرعت بارگذاری سایت برای کاربرانی که از مناطق جغرافیایی مختلفی هستند متفاوت خواهد بود. اینجاست که حتما به شما پیشنهاد می کنیم که سایت خود را با ابزارهایی مانند Pingdom تست کنید. این ابزار کاملا رایگان بوده و با استفاده از آن می توانید به تست سرعت سایت از مکان های جغرافیایی مختلف بپردازید.

شما می توانید با استفاده از ابزارهای تست سرعت وبسایت مانند GTMETRIX و PAGE SPEED که به شما گزارش جامعی می دهند و بر اساس گزارش سرعت وبسایت خود را افزایش دهید تا در چشم موتورهای جستجو بهتر دیده شوید و ب رتبه ی وبسایت شما افزایش پیدا کند.

چرا سرعت لود در سایت ها مهم می باشد؟

بر اساس جدید ترین مطلاعات و تحقیقات انجام شده بر روی سایت های آمازون ، گوگل و دیگر وب سایت های معروف ، یک ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت منجر به 7% کاهش نرخ تبدیل، 11% کاهش تعداد صفحات بازدید شده و 16% کاهش رضایت کاربران شده است.

از همه مهمتر این است که گوگل و سایر موتور های جستجو گر ، سرعت سایت را یکی از فاکتورهای مستقیم رتبه بندی سایت ها در الگوریتم خود قرار داده و در نتیجه رتبه سایت های کند را بسیار پایین آورده اند. کاهش رتبه نیز  موجب کاهش ترافیک سایت و بازدید میشود.

ترفندهای افزایش سرعت لود سایت

توجه به این نکات تاثیر چشم گیری در سرعت لود سایت شما دارد...

اگر می خواهید در زمنیه سئو پیشرفت داشته باشید باید به یکی از فاکتورهای مهم که سرعت لود میباشد توجه ویژه ای داشته باشید ، گوگل اعلام کرده است که وبسایت هایی که از سرعت پایینی دارند امتیاز منفی میگیرند و طبق الگوریتم کافئین گوگل آنها را جریمه کرده و رتبه هایشان را کاهش میدهد. ، همانطور که بهبود سرعت وبسایت باعث افزایش نرخ تبدیل میشود 47 درصد از کاربران علاقه مند هستند که صفحه مورد نظرشان زیر 2 ثانیه لود شود.

کاهش درخواست های Http

درخواست http برای هر یک از عناصر در صفحه بوجود آمده است بنابراین هرچه عناصر داخل صفحه بیشتر باشد درخواستهای بیشتری به سمت سرور داده می شود . برای مشاهده تعداد درخواست ها میتوانید از مسیر زیر استفاده نمایید:
Inspect > Network

بهینه کردن فایل ها

اکنون که تعداد درخواست های صفحات خود را می دانید تمرکز خود را بر روی بهینه کردن و ترکیب فایل های css,html, وجاوا اسکریپت بگذارید. این فایل نقش مهمی در ظاهر وبسایت شما دارند و هر کاربری که از وبسایت شما بازدید میکند به تعداد درخواست ها افزوده میشود ، شما می توانید با حذف و ترکیب فایل های خود تعداد درخواست ها کاهش دهید.

تعویق انداختن در بارگزاری جاوا اسکریپت

تعویق انداختن یک فایل به معنای جلوگیری از بارگیری آن تا زمانی که عناصر دیگر لود شوند اگر فایل های بزرگتر(مانند جاوا اسکریپت) را نگه دارید تا بقیه ی محتوای شما بدون تاخیر بارگزاری شود. اگر یک وبسایت وردپرسی دارید با استفاده از افزونه wp-rocket به راحتی می توانید گزینه ی Load JS files delayed را تیک بزنید.اما اگر وبسایت html دارید شما نیاز دارید یک پرونده ی جاوا اسکریپت خارجی را قبل از برچسب</body> آن قرار دهید.

بارگذاری غیرهمزمان فایل های css , java script

زمانی که تعدادی از فابل های خود را حذف و یا ترکیب کرده اید می توانید سرعت لود صفحات را بهینه کنید. اسکریپتهایی شبیه css و جاوا اسکریپت می توانند از راه های مختلف همزمان یا غیرهمزمان بارگزاری شوند. اگر اسکریپتها به طورهمزمان بارگزاری شوند در یک زمان لود می شوند و به ترتیب در صفحه طاهر می شوند

زمان پاسخ سرور را کاهش دهید

یکی از بزرگترین عوامل در میزان بارگزاری صفحه و سرعت سایت شما زمان جستجوی DNS است. DNS یا سیستم نام دامنه یک سرور با یک پایگاه داده از آدرس هاست وقتی یک کاربر ادرس URL را داخل مرورگر می نویسد IP شما تبدیل به یک نام می شود که نشان دهنده ی موقعیت آنلاین است.

برای مثال: وقتی شما در ادرس مرورگر خود ادرس example.com را می زنید شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت شما جستجوی DNS را انجام می دهد. و IP مرتبط با آن URL را پیدا می کند معمولا DNS شما به ISP شما مربوط است پس بهتره آن را تغییر بدهید.

فعال کردن ذخیره ساز(کش) مرورگر

هنگام بازدید وبسایت زمانی که از عناصر یک صفحه بازدید می کنید بر روی هارد دیسک شما ذخیره می شوند(یا ذخیره سازی موقت اتفاق می افتد) این به این معنی است که دفعه ی بعد که شما از سایت بازدید می کند مرورگر شما بدون ارسال مجدد درخواست به سرور HTTP را بارگزاری می کند.
با استفاده از ابزار W3 TOTAL CATCHE می توانید کش مرورگر و کش صفحات را فعال کنید.برای وبسایتهای HTML(استاتیک) استفاده از کد HTACCESS زیر کفایت می کند و کار کش تصاویر و فایل ها را انجام می دهد.و مدت زمانی که می خواهید تصاویر و یا فایل های شما در کش مرورگر کاربر شما بماند را مشخص می کند

انتخاب فضای میزبانی مناسب

اکثر صاحبان سایت های گزینه های ارزان را برای میزبانی انتخاب می کنند در ابتدای کار کافی است اما بعد از دریافت ترافیک های زیاد آن را ارتقا می دهند در هنگام انتخاب میزبانی مناسب شما ۳ انتخاب پیش رو دارید:

۱-میزبانی مشترک
۲-میزبانی VPS
۳-سرور اختصاصی

میزبانی مشترک اغلب افراد استفاده می کنند که با مبلغ کمی در ماه یا سال قابل ارائه است در میزبانی مشترک منابع میزبانی مثل CPU , رم و فضای دیسک سرور با صاحبان دیگر وبسایت ها مشترک است. میزبانی VPS که شما هنوز فضا را با بقیه مشترک هستید اما بخشی اختصاصی از سرور مختص شماست. در فضای میزبانی اختصاصی شما فضای بیشتری را دارید و تنها مختص شماست و پیکربندی های فنی بیشتری را می توانید برای خود انجام دهید. این گزینه بهترین گزینه و گرانترین است ولی در ابتدای کار نیازی نیست.

نصب یک افزونه مدیریت کش در وردپرس

صفحات وردپرسی به صورت دینامیک هستند. این مسئله بدین معنیست که این صفحات در هر بازدید پردازش شده و با توجه به اطلاعات درخواستی و کنار هم قرار دادن اجزا، ایجاد می گردند. این فرایند در مواقعی که کاربران زیادی در لحظه وارد سایت می شوند نیاز به پردازش بیشتری دارد و ممکن است موجب کند شدن سایت گردد.

اینجاست که ما به کاربران پیشنهاد می کنیم که یک افزونه مدیریت کش را در وردپرس نصب کنند. کش فایل های اصلی در مرورگر کاربران می تواند سرعت بارگذاری را دو الی پنج برابر کند. با ایجاد این سیستم، به جای پردازش کامل یک صفحه در هر بازدید، افزونه مدیریت کش شما نسخه ذخیره شده ای را که از قبل پردازش و ایجاد شده است را نمایش می دهد. سپس این نسخه را به هر کاربر دیگری نیز ارائه می کند

افزونه های مدیریت کش فراوانی در مخزن وردپرس وجود دارند، اما ما افزونه WP Super Cache را به شما پیشنهاد می کنیم. پیاده سازی این افزونه کار ساده ایست و می توانید به راحتی نسبت به نصب و پیاده سازی آن اقدام کنید

کاهش اندازه تصاویر

تصاویر می توانند نقش مهمی را در سرعت لود یک سایت ایفا کنند آنها فایل های بزرگی هستند که موجب کندی بارگزاری صفحه می شوند.اما حذف آنها گزینه ی خوبی نیست. پس سعی کنید تصاویر در وبسایت شما وجود داشته باشد مخصوصا اگر دارای فروشگاه اینترنتی هستید. زیرا بیش از ۵۰ درصد مشتریان تمایل دارند قبل از خرید محصول تصویر آن را مشاهده کنند. تصاویر جلوه ی خاصی صفحات شما می دهد و کاربران را درگیر می کند تا کل صفحه را مرور کنند و ماندگاری بیشتری در وبسایت شما داشته باشند. اما باید بتوانید آنها را بهینه استفاده کنید تا سرعت سایت و صفحات شما کند نشود.

برای وردپرس کارها ابزار wp smush می تواند کمک شایانی در کاهش حجم تصاویر کند.

استفاده از CDN (شبکه تحویل محتوی-Content Delivery Network )

شما می توانید از شبکه های دیگر سرور(CDN) برای کاهش بارگزاری و افزایش سرعت سایت استفاده کنید.هنگامی که سایت شما روی یک سرور میزبانی می شود هر کاربری که از آن بازدید می کند درخواست هایی را به سرور ارسال می کند.این به این معنی است که وقتی سایت شما ترافیک بالایی را تجربه می کندزمان لازم برای پردازش هر درخواست افزایش می یابد و زمان های بارگزاری برای همه ی آنها کاهش می یابد.وقتی کاربران دورتر از سرور شما هستند اطلاعات باید مسیر بیشتری را طی کند و بار زیادی برای سایت شما دارد حتی زمانی که تعداد زیادی از ترافیک را تجربه نمی کنید.یک CDN یا شبکه ی تحویل محتوا می تواند به این مسائل کمک کند.

با استفاده از CDN سایت شما در کش یک سرور جهانی ذخیره می شود و هنگامی که مرورگر کاربر فایلی را از صفحه ی شما درخواست می کند این درخواست به نزدیکترین سرور توسط شبکه ی تحویل محتوا هدایت می شود.ار ابزارهای رایگان می توان به cloudflare اشاره کرد که به صورت رایگان اما با محدودیت شبکه یتحویل محتوا را در اختیار شما قرار می دهدبرای وردپرس کارها ابزار wp smush می تواند کمک شایانی در کاهش حجم تصاویر کند.

نسخه ی php را افزایش دهید

اگر سایتتان را خودتان راه اندازی کرده باشید و با محیط فضای میزبانی زیاد کار کرده باشید در پنل کاربری بخشی برای ارتقا نسخه PHP است که اگر آن را بر روی بالاترین نسخه یعنی ۷ قرار دهید.برخی از ربان های برنامه نویسی از جمله کدهای جاوا بهتر عمل کرده و سرعت سایت زیاد می شود.

سعی کنیید با استفاده از ابزارهای تست سرعت وبسایت مانند GTMETRIX و PAGE SPEED که تمامی موارد بالا را بررسی کرده و به شما گزارش جامعی می دهند و بر اساس گزارش سرعت وبسایت خود را افزایش دهید تا در چشم موتورهای جستجو بهتر دیده شوید و ب رتبه ی وبسایت شما افزایش پیدا کند.

کاهش ریدایرکت ها

ریدایرکت ها اغلب هنگام حذف یا تغییر مسیر صفحات ضروری هستند.و بهترین را برای مقابله با کاهش ریدایرکت ها کاهش لینک های شکسته است.

در نتیجه داشتن بیش از حد ریدایرکتها می تواند تعداد درخواست های سرور را افزایش دهد و در نتیجه و اثر منفی روی سرعت سایت بخصوص در نسخه های موبایل داشته باشد.

متاسفانه اکثر صاحبان سایت ها صفحات را تغییر یا حذف کرده اند اما هنوز این مشکل را دارند.

نمایش محتوا بر اساس اولویت

توصیه می شود فقط یک استایل شیت CSS استفاده کنید و از CSS درون خطی استفاده نکنید.اگر برخی از صفحات مدت زمانی طول بکشد تا کل عناصر بارگزاری شود.بر اساس اولویت در مرورگر کاربر از بالا وقتی به سمت پایین اسکرول می کند به میزان اسکرول کردن صفحه عناصر برای آن نشان داده می شود و برای بهبود سرعت لود صفحات طولانی مفید است.

یک مثال:
کاربر صفحه ای از سایت شما را داخل مرورگر می خواهد مشاهده کند اگر در صفحه ۲۰ عکس داشته باشیم مرورگر کاربر باید ۲۰ عکس را دانلود کندبا روش نمایش محتوا بر اساس اولویت ابتدا نوشته های شما نمایش داده می شود سپس تمام تصاویر را بارگزاری می کند.برای کسانی که وردپرس کار هستند افزونه LAZY LOADING می تواند این کار را برای شما انجام دهد البته افزونه WP ROCKET هم این کار را برای شما انجام می دهد.

استفاده از کدنویسی و قالب های بهینه

بسیاری از سایت هایی که بصورت اختصاصی نوشته می شوند کدنویسی غیراستاندارد دارند که بارگزاری آنها باعث کاهش سرعت سایت می شود و یا قالب هایی که استفاده می کنید بهینه نبوده که در نهایت سرعت سایت کم می شود.بنابراین برای افزایش سرعت سایت کدهای سایت را بهینه و از قالب های سبک استفاده کنید.در صورتی که افزونه های زیادی همراه قالب دارید و نیازی به آنها ندارید آنها را حذف کنید.

جابجایی کدهای جاوا اسکریپت به فوتر سایت

کدهای جاوا بسیار کاربردی هستند و قابلیت های خاص و منحصر به فردی را ارائه می دهند.اما اگر به درستی در سایت استفاده نشوند سرعت لود سایت کم می شود.

بنابراین بهترین راه جابجایی کدها به فوتر سایت است که میتواند تاثیر زیادی در افزایش سرعت بارگزاری سایت داشته باشد.

افزونه scripts-to-footer می تواند اسکریپت ها را به فوتر سایت انتقال دهد.

جلوگیری از سرقت پهنای باند در وردپرس

اگر شما مشغول به تولید محتوای بسیار با کیفیتی در سایت خود هستید، دیر یا زود افرادی هستند که شروع به سرقت آنها می کنند. یکی از این روش ها اینست که دیگر وب سایت به جای آپلود عکس مطلب شما در سایت خود، آدرس عکس سایت شما را در وب سایت خود قرار می دهند و به عبارتی از پهنای باند شما برای بارگذاری عکس استفاده می کنند. با این کار پهنای باند سایت شما به سرقت رفته، بدون اینکه ترافیکی برای سایت شما ایجاد شده باشد.

با قرار دادن کد زیر در فایل .htaccess سایت خود، از سرقت پهنای باند خود در مورد عکس ها جلوگیری کنید:

[jv_label background_color="#09c" font_size="13" border_radius="0" text_color="#ffffff"]#disable hotlinking of images with forbidden or custom image option
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?example.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L][/jv_label]

دقت کنید که در کد بالا به جای example.com، دامنه خود را قرار دهید.

بعضی از وب سایت های کپی کننده محتوا، با استفاده از فید یا همان خوراک سایت به سرقت محتوای آنها می پردازند. در این شرایط می بایست فید سایت را غیرفعال کرده یا کاری کنید که پست های جدید سایت اندکی بعد از انتشار، در فید سایت قرار گیرند.

استفاده از کدنویسی و قالب های بهینه

تکنولوژی فشرده سازی Gzip به وب سرور ها این امکان را می دهد که بعضی از منابع سایت را فشرده سازی و سپس به کاربر ارسال کنند.این سیستم فشرده ساز بر روی سرعت سایت بسیار موثر بوده و می تواند حجم اولیه سایت را بین 30 تا 40 درصد کاهش دهد. برای بسیاری از وبمسترها راحت ترین کار برای پیاده سازی Gzip، نصب افزونه آن است. افزونه W3 Total Cache جدا از سایر ویژگی های فوق العاده ای که دارد، می تواند Gzip را در سایت وردپرسی شما فعال کند.

دیگر روش های فعال سازی Gzip عبارتند از:

 • از پشتیانی هاست سایت بخواهید که Gzip را در سایت شما فعال کنند.
 • می توانید به صورت دستی و از طریق فابل .htaccess، این سیستم فشرده سازی را فعال کنید.

عوامل کاهنده سرعت سایت

3304446
 • اول از همه هاست:
  اگر هاست سایت در وضعیت خوبی نبوده و یا به شکل صحیح پیکر بندی نشده باشد، می تواند موجب کاهش سرعت بارگذاری آن گردد. هاست سایت وردپرسی شما نقشی اساسی در سرعت سایت بارگذاری سایت دارد. یک هاست اشتراکی با کیفیت یا هاست اختصاصی موجب ارتقا عملکرد و کارایی سایت شما خواهد شد.با این حال منابع سرور در سایت های اشتراکی بین چندین سایت به اشتراک گذاشته می شود و در صورتی که همسایه های شما دارای ترافیک زیادی بوده و استفاده بالایی از منابع آن کنند، سرعت سایت شما نیز احتمالا با کاهش رو به رو خواهد شد.
  البته هاست های اشتراکی با کیفتی نیز وجود دارند که موجب حفظ کارایی سایت در هر شرایطی می گردند. به عنوان مثال هاست های ابری یکی از گزینه هاییست که به استفاده کنندگان هاست های اشتراکی پیشنهاد می شود تا مشکلاتی مانند همسایه های پرمصرف بر روی راندمان سایت شما تاثیر نگذارد.
 • پیکربندی وردپرس:
  اگر سایت وردپرسی شما دارای سیستم کش نباشد، فشار زیادی بر روی منابع سایت وارد شده و در نتیجه با سایت بسیار کندی در مواقع پیک ترافیک رو به رو خواهیم بود.
 • حجم صفحه:
  عدم بهینه سازی تصاویر و فشرده کردن آنها موجب افزایش حجم سایت می گردد.
 • افزونه های بد:
  اگر از افزونه ای با کدنویسی ضعیف بر روی سایت نصب شده باشد، احتمالا دچار کاهش سرعت سایت می شویم.
 • اسکریپت های خارجی:
  اسکریپت های خارجی مانند تبلیغات، فونت ها و دیگر منابع تاثیر منفی شدیدی بر روی سرعت سایت و عملکرد آن خواهند گذاشت.