تفاوت وب سایت و پورتال چیست؟

تفاوت وبسایت و پورتال

تفاوت وب سایت و پورتال در چیست؟ اگر در دنیای اینترنت فعال باشید، حتما نام پورتال و وب سایت‌ها را شنیده‌اید. بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که این دو، یکی هستند در صورتی که عملکردی کاملا متفاوت از هم دارند. در واقع وب سایت‌ها شامل صفحات مختلفی در دنیای اینترنت می‌شوند اما پورتال را می‌توان دروازه‌ای برای ورود به اینترنت دانست که خدمات مشخص ارائه می‌دهند. تعداد کاربرانی که از وب سایت‌های استفاده می‌کنند نیز چندین برابر کابرانی هست که از وارد پورتال‌ها می‌شوند. حالا ما در این مطلب قصد داریم به تفاوت این دو پرداخته و در مورد آن حرف بزنیم که آیا طراحی سایت بهتر است یا طراحی پورتال؟!

وب سایت چیست؟

برای درک تفاوت وب سایت و پورتال باید اول با مفهوم وب سایت آشنا شوید. وقتی عبارتی را در اینترنت و گوگل جستجو می‌کنید، گوگل نتایجی را به شما نشان می‌دهد که این نتایج شامل صفحات وب مختلف هستند. در واقع این سایت‌ها شامل چندین صفحه مختلف شده و از دامنه مشخصی استفاده می‌کنند تا به کاربر نمایش داده شوند. برای ورود به یک سایت شما نیاز به یک آدرس url دارید از طریق آن بتوانید به مجموعه‌ای از صفحات که در قالب یک سایت هستند، دسترسی پیدا کنید.

وب سایت‌ها شامل صفحات مختلفی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به صفحه درباره ما، صفحه تماس با ما، صفحه قوانین سایت، صفحه محصولات و … اشاره کرد.

تفاوت وبسایت و پورتال

انواع وب سایت

وب سایت‌ها انواع مختلفی هم دارند که در ادامه قصد داریم انواع آن‌ها را بررسی کرده و توضیح دهیم:

 وب سایت ایستا

در این وب سایت‌های محتوای ثابت منتشر می‌شود و تا ایجاد تغییر محتوا همچنان به صورت ثابت در سایت باقی خواهد ماند. در این سایت‌ها قرار نیست محتوا تغییری پیدا کند و کاربران در هر زمان و هر جایی هم که وارد سایت شوند، محتوایی یکسان می‌بینند

 وب سایت پویا

در این سایت‌ها با هر بار مراجعه کاربر او ممکن است محتوای متفاوتی را در سایت ببیند. سایت‌های پویا دائما در حال بروزرسانی بوده و این کار را با توجه به نوع قالب، اسکریپت‌هایی که برای آن‌ها نوشته شده یا محتوا انجام می‌دهند. معمولا طراحان سایت این وب سایت‌های را با زبان‌های php، jsp و … می‌نویسند

 وب سایت تعاملی

اگر در وب سایتی امکان تعامل مدیریت سایت بیا کاربران ایجاد شود، به این سایت‌ها تعاملی می‌گویند. یکی از مهمترین شاخصه‌های وب سایت‌های تعاملی، جذابیت بصری و طراحی خارق‌العاده آن‌هاست که باعث می‌شود کاربران مدت زیادی در آن‌ها باقی بمانند. بیشتر کسب‌وکارهایی که در فضای آنلاین به مشتریان‌شان خدمات می‌دهند، ترجیح‌شان استفاده از این وب سایت‌ها است. این سایت‌ها از لحاظ هزینه با سایت‌های پویا و ایستا تفاوت‌هایی نیز دارند.

پورتال چیست؟

حالا که با سایت‌ها آشنا شدید، برای درک بهتر تفاوت وب سایت و پورتال، درباره پورتال‌ها هم حرف می‌زنیم که مجموعه از خدمات مشخص را ارائه می‌دهند. پورتال‌ها معمولا توسط کسب‌وکارها و شرکت‌های مختلف مدیریت می‌شوند تا بتوانند از طریق آن‌ها اطلاعات خاصی را با مشتریان‌شان در میان بگذارند. پورتال‌ها مثل وب سایت‌ها عمومی نبوده و فقط کاربران خاص و مخصوص به خود را دارند و آدرس url آن‌ها هم منحصر به فرد بوده و برای این که کسی بتواند وارد یک پورتال خاص شود، باید نام کاربری و رمز عبور داشته باشد.

نوع محتوایی که در پورتال‌ها استفاده می‌شود پویا است، یعنی با هر بار ورود کاربران به پورتال‌ها محتواهایشان نیز عوض می‌شوند.

انواع پورتال

پورتال‌ها هم درست مثل وب سایت‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه توضیح‌شان می‌دهیم:

پورتال افقی

به این پورتال‌ها، پورتال سازمانی افقی هم می‌گویند که شرکت‌ها و کسب‌وکارها می‌توانند از آن به عنوان یک پلتفرم مشترک استفاده کنند. وظیفه این پورتال‌ها تهیه محتوای مورد نیاز کاربران در حین جستجو است و شامل انواع پورتال‌های دولتی، آموزشی، شرکتی و … می‌شوند.

پورتال عمودی

به پورتال‌های عمومی ورتال هم می‌گویند در این پورتال‌ها می‌توان به اطلاعات خدماتی شرکت یا مجموعه‌ای خاص دسترسی پیدا کرد. اگر به دنبال محتوا و موضوع خاصی می‌گردید، می‌توانید آن‌ها را در پورتال‌های عمودی جستجو کنید. پورتال‌های دانشگاهی یا پورتال‌های مناقصه از جمله پورتال‌های عمودی هستند.

مزایای طراحی سایت نسبت به پورتال

حالا در ادامه به برخی از مهمترین مزیت‌های طراحی سایت نسبت به پورتال می‌پردازیم تا تفاوت وب سایت با پورتال را بهتر درک کنید:

تعداد کاربران

همواره تعداد کاربران وب سایت‌ها بیشتر از پورتال هاست چون سایت‌ها برای کاربران مختلف طراحی می‌شوند اما پورتال‌ها فقط مخصوص عده‌ای خاص از کاربران هستند.

درخواست مشخصات

شما هر زمان که بخواهید می‌توانید وارد وب سایت‌ها شوید اما این امکان در مورد پورتال‌ها وجود دارد. شما برای ورود به پورتال‌ها باید شناسه کاربری و رمز عبور داشته باشید در غیر این صورت نمی‌توانید از محتوای یک پورتال خاص استفاده کنید.

نوع محتوا

نوع محتوای وب سایت‌ها می‌تواند هم به صورت ایستا و هم به صورت پویا باشد اما وب پورتال‌ها فقط محتوای پویا دارند و هر بار که کاربر وارد آن‌ها شود، محتوایشان تغییر می‌کند.

کدام یک را انتخاب کنم؟ وب سایت یا پورتال؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که حالا با درک تفاوت وب سایت و پورتال، کدام یک را برای خود انتخاب کنم؟ شما باید بر اساس نوع کسب‌وکارتان پورتال یا وب سایت بسازید. اگر به دنبال پلتفرمی عمومی هستید تا در کنار کاربران‌تان بقیه مردم هم بتوانند به محتوای شما دسترسی پیدا کرده و از خدمات‌تان استفاده کنند، می‌توانید وب سایت را انتخاب کنید اما اگر قصد دارید محتوایی خصوصی داشته باشید و این محتوا را فقط در اختیار کاربران خود بگذارید، در این صورت پورتال بهترین گزینه برای شماست؟

با درک تفاوت وب سایت و پورتال نمی‌توان گفت که کدام یک دقیقا بهتر است چو.ن هر کدام از آن‌ها کارایی خاص خود را دارند و شما باید با توجه به استراتژی و همچنین نوع کسب‌وکارتان وب سایت‌ها یا پورتال‌ها را انتخاب کنید. در این زمینه می‌توانید از کارشناسان و طراحان سایت کمک بگیرید تا با علم ودانش‌شان در این زمینه، مشاوره‌ای درست و حرفه‌ای به شما بدهند.

مطالب مرتبط

نظرات

Call Now Button