امروزه کاربران از بی شمار نمایشگر در ابعاد بزرگ وکوچک استفاده میکنند. طراحی سایت واکنش گرا به طور خلاصه به این موضوع اشاره دارد.

در معماری طراحی وب سایت با بهره گرفتن از تکنولوژی مدرن میتوان  اجزاء و تجهیزات متفاوت را بصورت خودکار کنترل نمود.طراحان وب سایت در واکنش گرا این امکان را فراهم میسازد که نسبت به پیاده سازی وب سایت انعطاف پذیر در واکنش به تغییر دستگاه کاربر عملکرد نشان دهند.فناوری نوین به یک بخش ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده است در نتیجه میبایست نمونه گسترده ای از دستگاه هایی که کاربران به واسطه آنها قادر به دسترسی به اینترنت هستند را در نظر گرفت.انعطاف پذیری کلید موفقیت کسب و کار به خصوص کسب و کار آنلاین میباشد.

در واقع سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتی است که نسبت به ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی های هوشمند موبایل)یا  متوسط(مثل لپ تاپ و تبلت)  و یا بزرگ (کامپیوترهای رومیزی و ال سی دی های بزرگ)داشته باشند،  به راحتی میتوانند سایت را بررسی کنند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به صورت کامل دیده شود.در طراحی سایت در نظر داشته باشید که سایتی میتواند در فضای وب موفق باشد که بتواند به همه کاربرانی که به سایت مراجعه کردند خدمات مناسب ارائه دهد و  سایت رابه صورت کامل نمایش دهد.توجه داشته باشید که اگر قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهید داد بدلیل اینکه بعضی از کاربران پس از ورود به سایت شما در صورتی که نتوانند مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه نمایند ممکن است سایت شما را بلافاصله ترک کنند و وارد سایت دیگری شوند بدلیل اینکه به درستی در دستگاه آنان نمایش داده شود

اندازه صفحه نمایش در طراحی ریسپانسیو

• کمتر از ۷۶۸ پیکسل ( این سایز برای موبایل استفاده می شود)

• بیشتر از ۷۶۸ و کمتر از ۹۹۲ ( این سایز برای تبلت ها به کار می رود)

• بیشتر از ۹۹۲ و کمتر از ۱۲۰۰ ( این سایز برای مانیتور های کوچک استفاده می شود)

• بیشتر از ۱۲۰۰ ( کامپیوتر رومیزی و لپ تاپ شامل این سایز می شود)

مزایای ریسپانسیو(واکنش گرا)

صرفه جویی در هزینه

به عنوان مثال ویژگی واکنش گرا بودن (Responsive) بصورت   در شرکت ها اگر می خواستند نسخه موبایل برای سایت خود طراحی کنند باید برای هر نوع ابزار یک قالب خاص طراحی می کردند به عنوان مثال  اگر می خواستید برای ۳ مدل آی پد، آیفون و کامپیوتر های معمولی قالب طراحی کنند چه هزینه ای می بایست پرداخت میکردند. نکته اینجاست که اگر روزی وسیله جدیدی  به بازار معرفی شود به سرعت فراگیر شود، باز دوباره باید هزینه جدید صرف شود تا برای این ابزار جدید، قالب طراحی گردد.

زیبایی قالب واکنش گرا آنجا خود را نشان می دهد که  سایت شما برای هر ابزاری که در بازار وجود دارد، خود را هماهنگ کرده و نیازی به طراحی دوباره قالب نیست. به عبارتی یک قالب برای تمام ابزارهای موجود در بازار صرفه جویی در زمانی که فقط با یک پروژه قالب طراحی می شود که در تمام ابزارها با سایزهای مختلف به خوبی نمایش داده شود، زمان به شدت کاهش خواهد یافت.

سبقت از رقیبان

 داشتن این ویژگی به بازدیدکنندگان شما می گوید کار شما در همه زمینه ها بصورت پیشرفته تر و همچنین بسیار جلوتر از رقیبان خود هستید. در نظر داشته باشید که شما سایتی در اختیار دارید که نه تنها در تمام مانیتورها بلکه در همه ابزارهای موجود در بازار به زیبایی و بدون مشکل به نمایش درمی آید.

افزایش ترافیک سایت

در حال حاضر بیش از 45 درصد از کاربران اینترنت، با موبایل به وب گردی می پردازند. در نظر داشته باشید اگر سایتی در اختیار نداشته باشید که در ابزارهای موبایل نتوانند خوبی آنها رانمایش دهند، تعداد زیادی از کاربرانی که می توانید داشته باشید را از دست می دهید.پس شما باید سایتی طراحی کنید که کاربران با کمترین هزینه بتوانند از سایت شما بازدید داشته باشند واین باعث افزایش ترافیک و بازدید فراوان از سایت شما میشود.

جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content)

درنظر داشته باشید که دو نسخه متفاوت سایت، یکی برای کامپیوترهای معمولی و یکی هم برای موبایل، در اختیار دارید. با توجه به اینکه این دو سایت، یک سایت هستند اما برای نقاط مختلف مطالبشان هم یکی است. روبات گوگل که هر چند وقت یک بار سری به سایت شما می زند پس از ایندکس کردن نسخه اولیه سراغ نسخه موبایل می رود و مطالب نسخه دوم را به عنوان “تکراری” یا “Duplicate” می شناسد که در صورت همچنین اتفاقی  این موضوع رنکینگ سایت شما بسیار پایین خواهد آمد. اما در صورتی که شما یک سایت واکنش گرا برای تمام ابزارها در اختیار داشته باشید تمام مطالبتان در همین یک سایت قرار خواهد گرفت و از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content) جلوگیری خواهد شد. پس توجه داشته باشید که داشتن قالب واکنش گرا(ریسپانسیو) شما را در امر SEO نیز یاری خواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *