قابل استفاده بودن و ابزار های وب سایت ، و نه طراحی بصری صرف ، موفقیت یا عدم موفقیت یک طراحی وب سایت خوب را تعیین می کند. از آنجا که بازدید کننده صفحه تنها شخصی است که بر روی ماوس کلیک می کند بنابراین همه چیز را تصمیم می گیرد ، پس طراحی کاربر محور با یک رویکرد استاندارد مهمترین هدف برای یک وب سایت موفق می باشد.

ما نمی خواهیم درباره جزئیات اجرای طرح (به عنوان مثال مکان جستجو در کجا قرار داشته باشد) بحث کنیم زیرا بعدا در تعدادی مقاله این بحث به طور کامل انجام می شود. در عوض ، ما بر روی اصول اصلی ، اکتشاف پذیری و رویکردهای طراحی وب سایت تاثیرگذار متمرکز می شویم . رویکردهایی که بطور صحیح مورد استفاده قرار می گیرد ، می تواند منجر به تصمیم گیری های پیشرفته تر در طراحی شود و روند درک اطلاعات ارائه شده را ساده تر کند.

 

اصول طراحی وب سایت خوب و دستورالعمل های موثر طراحی وب

برای استفاده صحیح از اصول ، ابتدا باید بدانیم که چگونه کاربران با وب سایت ها ارتباط برقرار می کنند ، چگونه آنها فکر می کنند و الگوهای اصلی رفتار کاربران چیست.

کاربران چگونه فکر می کنند؟

اساساً ، عادات کاربران در وب تفاوت چندانی با عادت مشتری در یک فروشگاه ندارد. بازدید کنندگان به هر صفحه جدید نگاه می کنند ، برخی از متن را اسکن می کنند ، و بر روی اولین پیوند که علاقه آنها را جلب می کند کلیک می کنند. در واقع ، قسمتهای بزرگی از صفحه وجود دارد که حتی به آنها نگاه هم نمی کنند.

بیشتر کاربران چیزهای جالب (یا مفید) و قابل کلیک را جستجو می کنند. به محض یافتن برخی از نامزدهای امیدوارکننده ، کاربران آن ها را کلیک می کنند. اگر صفحه جدید انتظارات کاربران را برآورده نکند ، دکمه بازگشت کلیک می شود و روند جستجو ادامه می یابد.

کاربران از کیفیت و اعتبار سایت قطعا با به اشتراک گذاشتن آن قدردانی می کنند. اگر در طراحی یک وب سایت خوب یک صفحه محتوای باکیفیت را در اختیار کاربران قرار دهد ، آنها مایل به سازش با تبلیغات و طراحی سایت هستند. به همین دلیل است که وب سایت های نه چندان خوب ولی با کیفیت بالا ، در طی سال ها ترافیک زیادی را به دست می آورند. محتوا مهمتر از طرحی است که از آن پشتیبانی می کند.

کاربران نمی خوانند بلکه آنها اسکن می کنند. با تجزیه و تحلیل یک صفحه وب ، کاربران برخی از نقاط را بررسی می کنند که آنها را از طریق محتوای صفحه راهنمایی می کند.

کاربران وب عجول هستند و می خواهند هر چه زودتر به محتوای دلخواه خود برسند. اصل بسیار ساده: اگر یک وب سایت قادر به پاسخگویی به انتظارات کاربران نباشد ، طراح نتوانسته است کار خود را به درستی انجام دهد و شرکت دچار ضرر می شود. هرچه میزان بار شناختی بیشتر باشد و ناوبری آن نیز کمتر باشد ، کاربران تمایل بیشتری برای ترک وب سایت و جستجوی گزینه های دیگر دارند.

کاربران سریعترین راه برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود را جستجو می کنند. آنها صفحه وب را بصورت خطی اسکن می کنند و به صورت پی در پی از یک بخش به سایت دیگر می روند. درعوض کاربران اولین گزینه مناسب را انتخاب می کنند. به محض اینکه پیوندی پیدا کردند که به نظر می رسد ممکن است به هدف منجر شود ، احتمال خیلی خوبی وجود دارد که بلافاصله روی آن کلیک شود. بهینه سازی کار سختی است و مدت زمان زیادی طول می کشد.

 

1)کاربران را معطل نكنید

طبق اولین قانون طراحی وب سایت خوب ، صفحه وب باید کاملاً واضح باشد. وقتی در حال ایجاد یک سایت هستید ، شغل شما خلاص شدن از علامت سؤال است. تصمیماتی که کاربران باید با در نظر گرفتن جوانب مثبت ، منفی و گزینه های دیگر ، آگاهانه اتخاذ کنند.

اگر ناوبری و معماری سایت جلوه بصری نداشته نباشد ، تعداد علامت سؤالها افزایش می یابد و درک کاربران از نحوه کار سیستم و نحوه دستیابی از نقطه A به نقطه B برای کاربران دشوارتر می شود. یک ساختار واضح ساختاری است دارای سرنخ های دیداری متوسط ​​و به راحتی قابل تشخیص. پیوندها به کاربران کمک می کنند تا مسیر خود را برای رسیدن به هدف خود پیدا کنند.

اگرچه طراحی سایت ، ساده و شهودی است ، اما باید مطمئن شوید که صفحه ای که رو به روی کاربر قرار دارد به سوالات او پاسخ می دهد. وظیفه طراح این است که اطمینان حاصل کند که تعداد علامت سوال های کاربر نزدیک به 0 شود.

 

2)صبر کاربران را نکشید

در هر پروژه طراحی وب سایت خوب وقتی می خواهید خدمات یا ابزاری را به بازدید کنندگان خود ارائه دهید ، سعی کنید زمان کاربر را نکشید. یکی از کار هایی که دیده می شود وب سایت ها انجام می دهند این است که آن ها می خواهند برای استفاده از هر قسمتی کاربر در سایت ثبت نام کند یا وارد پیچ و خم صفحات دیگر شود. این کار می تواند کاربر را از سایت شما خارج کند و دفعه های بعد نیز کاربر با دیدن وب سایت شما بر روی آن کلیک نکند.

اما باید بگوییم که زیاده روی در این مساله خوب نیست. استفاده ی مناسب و به اندازه و گذاشتن مطالب ویژه که نیاز به ثبت نام داشته باشد می تواند به کاربر حس خوبی بدهد.

مورد دیگر اطلاعات هنگام ثبت نام می باشد. در گرفتن اطلاعات زیاده روی نکنید و بگذارید کاربر با اطلاعاتی ساده و اولیه در سایت شما ثبت نام کند. طولانی شدن فرآیند ثبت نام نیز برای سایت شما می تواند مضر باشد.

 

3)توجه خود را به کاربران متمرکز کنید

از آنجا که در طراحی وب سایت خوب ، وب سایت ها هم محتوای استاتیک و هم دینامیکی را ارائه می دهند ، برخی از جنبه های رابط کاربری بیش از سایرین توجه را به خود جلب می کنند. بدیهی است که تصاویر چشم نوازتر از متن هستند. درست همانطور که جملات مشخص شده به صورت پررنگ ، جذاب تر از متن ساده هستند.

چشم انسان وسیله ای بسیار غیر خطی است و کاربران وب می توانند بلافاصله لبه ها ، الگوهای و حرکات را تشخیص دهند. به همین دلیل تبلیغات مبتنی بر فیلم و فلش بسیار آزار دهنده است ، اما از دیدگاه بازاریابی کاملاً کار جلب توجه کاربران را انجام می دهند.

تنها عنصری که مستقیماً برای کاربران قابل مشاهده است ، کلمه “رایگان” است که بسیار جذاب است. نکات ظریف اطلاعات کافی در مورد چگونگی یافتن اطلاعات بیشتر در مورد محصول “رایگان” در اختیار کاربران قرار می دهد.

تمرکز توجه کاربران به مناطق خاص سایت با استفاده متوسط ​​از عناصر بصری می تواند به بازدید کنندگان شما کمک کند بدون فکر کردن در مورد چگونگی انجام این کار ، از نقطه A به نقطه B برسند. هرچه بازدیدکنندگان از سؤال کمتری برخوردار باشند ، حس گرایش بهتری دارند و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به شرکتی که سایت دارد نشان می دهد. به عبارت دیگر: هرچه تفکر کمتری در پشت صحنه اتفاق بیفتد ، تجربه کاربری بهتر است.

 

4)تلاش برای دیده شدن

طراحی وب سایت خوب و مدرن معمولاً به دلیل برخورداری از راهنمایی کاربران در مراحل بصری جذاب و دیداری 1-2-3 ، دکمه های بزرگ با جلوه های دیداری و غیره مورد انتقاد قرار می گیرد. اما از منظر طراحی این عناصر در واقع چیز بدی نیستند. در مقابل ، چنین راهنمایی هایی بسیار مؤثر هستند زیرا آنها بازدید کنندگان را از طریق محتوای سایت به روشی بسیار ساده و کاربر پسند هدایت می کنند.

این امکان را به کاربر می دهد که به روشنی ببیند چه عملکردهایی در دسترس است یک اصل اساسی در طراحی رابط کاربری موفق است. مهم نیست که چگونه این نتیجه حاصل می شود. آنچه اهمیت دارد این است که محتوا به خوبی درک شده است و بازدید کنندگان از نحوه تعامل با سیستم احساس راحتی می کنند.

 

5) از نوشته های مؤثر استفاده کنید

از آنجا که خوب می دانید در طراحی وب سایت خوب ، وب با چاپ متفاوت است ، لازم است که سبک نوشتاری را با تنظیمات و عادت های کاربران تنظیم کنید. نوشته های تبلیغاتی خوانده نمی شوند. بلوک های متنی طولانی بدون تصاویر و کلمات کلیدی مشخص شده با حروف برجسته یا برجسته حذف می شوند. زبان مبالغه آمیز نادیده گرفته می شود.

تجاری صحبت کنید و از اسامی زیبا و هوشمندانه و نام های فنی آشنا استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر شما یک سرویس را توصیف می کنید و می خواهید کاربران یک حساب کاربری ایجاد کنند ، بهتر اط واژه ی “ثبت نام” ، “شروع کن!” می باشد و بهتر از آن “کشف خدمات ما” است.

یک راه حل مطلوب برای نوشتن مؤثر

 • از عبارات کوتاه و مختصر استفاده کنید،
 • از طرح اسکن شده استفاده کنید (مطالب را طبقه بندی کنید ، از چندین سطح استفاده کنید ، از عناصر بصری و لیست های خلاصه استفاده کنید که جریان بلوک های متن یکنواخت را خراب می کند) ،
 • از یک زبان ساده و عینی استفاده کنید

 

6)برای سادگی تلاش کنید

در طراحی وب سایت خوب ، اصل “ساده نگه داشتن”  باید هدف اصلی طراحی سایت باشد. کاربران به ندرت در یک سایت برای لذت بردن از طراحی قرار می گیرند. علاوه بر این ، در اکثر موارد آنها علیرغم طراحی ، به دنبال اطلاعات هستند. به جای پیچیدگی به دنبال سادگی باشید.

از نظر بازدید کنندگان ، بهترین طراحی سایت یک متن خالص است ، بدون هیچ گونه تبلیغات و یا بلوک های محتوا دیگری دقیقا مطابق با بازدید کنندگان نمایش داده شده.

 

7) از فضای سفید نترسید

فضای سفید در طراحی وب سایت خوب ، نه تنها به کاهش بار شناختی برای بازدید کنندگان کمک می کند بلکه درک اطلاعات ارائه شده روی صفحه را نیز ممکن می کند. هنگامی که بازدید کننده جدید به یک طراحی نزدیک می شود ، اولین کاری که او سعی می کند انجام دهد اسکن صفحه و تقسیم منطقه محتوا به بخش های قابل هضم اطلاعات است.

خواندن ، اسکن ، تجزیه و تحلیل و کار با آنها پیچیده تر است. اگر بین جدا کردن دو بخش طراحی توسط یک خط مرئی یا برخی از فضای سفید انتخابی دارید ، معمولاً بهتر است از محلول فضای سفید استفاده کنید. ساختارهای سلسله مراتبی پیچیدگی را کاهش می دهند (قانون سیمون): هرچه بهتر بتوانید حس سلسله مراتب بصری را به کاربران ارائه دهید ، درک محتوای شما ساده تر خواهد بود.

 

8) با یک زبان ملموس ارتباط برقرار کنید

آرون ماركوس در مقالات خود در مورد ارتباط تصویری مؤثر در طراحی وب سایت خوب ، سه اصل اساسی را در استفاده از “زبان مرئی” دخیل می كند:

 • سازماندهی: ساختار مفهومی روشن و مداوم را در اختیار کاربر قرار دهید.
 • اقتصادی سازی: بیشترین کار را با کمترین میزان نکات و عناصر بصری انجام دهید. چهار نکته مهم که باید مورد توجه قرار گیرد: سادگی ، وضوح ، تمایز و تأکید. سادگی فقط عناصری را شامل می شود که برای ارتباطات از همه مهمتر هستند. وضوح: همه مؤلفه ها باید طوری طراحی شوند که معنای آنها مبهم نباشد. تمایز: خصوصیات مهم عناصر لازم باید از یکدیگر قابل تفکیک باشد. تأکید: مهمترین عناصر را باید به راحتی درک کرد.
 • ارتباط: رابط کاربری برای برقراری ارتباط موفق باید خوانایی ، تایپوگرافی ، نمادگرایی ، نمایش چندگانه و رنگ یا بافت را در تعادل نگه داشته باشد.

 

9)قرارداد ها دوستان ما هستند

طراحی متعارف عناصر سایت منجر به طراحی یک وب سایت خوب می شود. در حقیقت ، قراردادها بسیار مفید هستند زیرا آنها منحنی یادگیری را کاهش می دهند. به عنوان مثال ، اگر تمام وب سایت ها نمایش تصویری مختلفی از فیدهای RSS داشته باشند ، یک کابوس خواهد بود.

با قرارداد ها می توانید اعتماد کاربران را بدست آورید و اعتبار خود را اثبات کنید.

فرض کنید سایتی با زبان ژاپنی را بدون اینکه شما چیزی از زبان ژاپنی بدانید برایتان باز کنند. اگر سایت قرارداد ها را رعایت کرده باشد به راحتی می توانید بدون دانستن زبان ژاپنی از سایت استفاده کنید.

 

10)طرح خود را تست کنید

طراحی وب سایت خوب زمانی رخ می دهد که طرح به درستی تست شود. قبل از انتشار سایت به طور گسترده بهتر است سایت را چک کنید و از عیب های آن آگاه شوید. گاهی این تست با تعدادی کاربر ( حدود 10تا20 نفر ) می تواند داده های خوبی را به شما دهد.

چند نکته مهم که باید در خاطر داشته باشید:

آزمایش یک فرایند تکرار شونده است. این بدان معناست که شما چیزی طراحی می کنید ، آن را تست می کنید ، آن را اصلاح کرده و دوباره تست می کنید. ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که در دور اول یافت نشد زیرا کاربران با مشکلات دیگر مسدود شده بودند.

آزمایش های قابلیت استفاده همیشه نتایج مفیدی را به وجود می آورد. در هر دو صورت به مشکلات شما اشاره خواهد شد یا به عدم وجود نقص عمده در طراحی اشاره خواهید کرد که در هر دو مورد بینش مفیدی برای پروژه شماست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “10 اصل برای طراحی وب سایت خوب

 1. matin گفت:

  قشنگ‌بود اقا ایول

  1. پوریا صادق لو گفت:

   ممنون از نظرتون

 2. Farnaz گفت:

  خیلی خوب بودددد مرسییییی✌✌✌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *