لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است؟

لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است؟

در دنیای پر رقابت امروز، ضرورت دیجیتال مارکتینگ برای صاحبان مشاغل به اثبات رسیده است. استفاده از لندینگ یکی از روش هایی است که در دیجیتال مارکتینگ برای جذب مخاطبان استفاده میشود. صفحه فرود یا لندینگ بسیار حایز اهمیت بوده و گاهی صفحه هدف هم نامیده میشود. اما لندینگ پیج چیست و چرا اهمیت دارد. چگونه میتوان در طراحی سایت یک صفحه فرود جذاب طراحی کرد تا به نرخ تبدیل وب سایت کمک کند. در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد. با شرکت طراحی سایت تارینوتک همراه باشید.

لندینگ پیج (صفحه فرود) چیست؟

لندینگ پیج صفحه ای از وب سایت است که بازدید کنندگان از راه های مختلف مخصوصا از طریق موتورهای جستجو، به این صفحه هدایت میشوند. در واقع این صفحه نمایانگر هدف اصلی وب سایت میباشد، زیرا اولین برخورد مخاطب با محتوای سایت در همین صفحه اتفاق می افتد. صفحات فرود با کمترین هزینه میتوانند باعث بهبود بازاریابی دیجیتال شوند. برخلاف صفحات وب دیگر که اغلب اهداف مختلفی دارند، لندینگ ها با تمرکز به یک هدف واحد ایجاد میشوند. داشتن یک صفحه فرود با طراحی هوشمندانه و خلاقانه میتواند کاربران را ترغیب کند تا به جستجو در وب سایت ادامه داده و خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایند.

صفحات فرود چون قطب اصلی تبادل اطلاعات هستند از اهمیت ویژه ای برخوردارند. لندینگ پیج ها با اهداف مختلفی ایجاد میشوند. برای مثال برای ایمیل مارکتینگ ، فروش محصول ، دانلود اپلیکیشن ، ثبت نام در یک رویداد یا کمپین و … . در حالت کلی میتوان گفت صفحات فرود جز مهم ترین و البته متفاوت ترین بخش یک وب سایت هستند.

کسب اطلاعات بیشتر: طراحی سایت با اصول سئو

طراحی لندینگ پیج چگونه است

قبل از ایجاد صفحات فرود بهتر است ویژگی های یک لندینگ خوب را بررسی کنیم. نکته حائز اهمیت آنکه لندینگ هدف خاصی را دنبال میکند. پس طراحی سایت این صفحات باید به شکلی باشد که برای مخاطب جذاب بوده و باعث شود آنها درگیر محتوای وب سایت شده و به مشتریان کسب و کار شما تبدیل شوند . پس درواقع مانند یک نقشه راه عمل میکنند تا مخاطب را به مسیر مورد نظر هدایت کند.

لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است
لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است

هدف از ایجاد لندینگ را میتوان به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود:

 • فروش خدمات و محصولات
 • جمع آوری اطلاعات مشتریان بالقوه برای فروش
 • ترغیب مخاطب برای خرید (این حالت تلفیقی از دو مورد قبلی است)

قبل از آنکه به اصول طراحی لندینگ پیج ها بپردازیم بهتر است نگاهی به کاربردهای آنها داشته باشیم.

تبلیغات بنری و ارائه دمو: این صفحات کمک می کنند که توجه کاربران به موضوع خاصی جلب شود و برای کمپین های تبلیغاتی بسیار مناسب هستند. همچنین از این صفحات برای ارائه دمو بخشی از خدمات در مدت زمان مشخص و محدود نیز میتوان استفاده کرد.

استفاده از لندینگ پیج برای ایمیل مارکتینگ: برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ موارد متعددی باید رعایت شود یکی از آن موارد طراحی لندینگ مناسب است. ایمیل مارکتینگ از شناخت مخاطب هدف شروع شده و با ارسال لینک های مختلف و CTA های مناسب جهت هدایت کاربر به سمت هدف مورد نظر، ادامه پیدا میکند.

تماس با ما: برای اکثر کسب و کارها مانند سازمان های حقوقی، مالی و … اطلاعات تماس از اهمیت خاصی برخوردار است. این وب سایت ها میتوانند از لندینگ برای نمایش اطلاعات تماس و همچنین ارتباط آسان با بازدیدکنندگان استفاده نمایند.

کمپین های تبلیغاتی: لندینگ ها  به بخش جدانشدنی از کمپین های تبلیغاتی تبدیل شده اند .برای موفقیت در کمپین های تبلیغاتی دیجیتال استفاده از ابزارهای مختلف تاثیرگذار است. استفاده از لندینگ پیج ها برای اقداماتی مانند معرفی انواع کمپین های مناسبتی و فصلی ، ارائه کد های تخفیف مدت دار و … برای جلب نظر کاربران از گزینه های مناسب میباشد.

کسب اطلاعات بیشتر: اصول طراحی اسلایدر سایت

اصول طراحی لندینگ پیج

حال که اهمیت لندینگ را متوجه شدیم، اصول طراحی آن را بررسی می نماییم. معمولا لندینگ ها از چهار بخش اصلی تشکیل میشوند. این چهار قسمت شامل عنوان، متن اصلی، فرم و دکمه یا لینک های فراخوان به عمل میباشد. این صفحات میتوانند شامل عناصر فرعی مانند عکس، محتوای ویدیویی ، و … نیز باشند که بسته به نوع محتوا میتواند متغیر باشد.

 • طراحی و ظاهر جذاب صفحه

همانگونه که پیش تر اشاره شد لندینگ اولین صفحه ای است که با بازدید کننده ارتباط برقرار میکند. بنابراین عناصر طراحی ظاهری این صفحه بسیار حائز اهمیت است. بهتر است در طراحی لندینگ پیج ها نکات زیر رعایت شود.

 • از طراحی های مینیمال استفاده کنید تا باعث سردرگمی مخاطبان نشود
 • از تصاویر مرتبط با هدف استفاده کنید
 • در صورت امکان از منوها در طراحی لندینگ ها استفاده نکنید
 • عواملی که باعث اختلال در تمرکز مخاطبان میشوند را حذف کنید
 • عنوان و محتوای لندینگ بایستی مرتبط بهم باشند تا اعتماد بازدید کنندگان تازه وارد را جلب کنند
 • سعی کنید عناوینی انتخاب کنید که برای مخاطبان هدف صفحه جذاب باشد
 • از جادوی رنگ های متضاد بهره ببرید
 • سعی کنید طراحی لندینگ را به گونه ای انجام دهید که به کاربران احساس اولویت داشتن القاء کند
 • به ویژگی های خاص و مهم خدمات خود اشاره کنید
 • از فراخوان به عمل یا CTA قدرتمند استفاده کنید

فراخوان به عمل یا Call To Action یکی از اصطلاحات بازاریابی است و اشاره به زمانی دارد که بازاریاب بخواهد مخاطب را به مرحله ی دیگری از دیجیتال مارکتینگ هدایت کند. بعنوان مثال مخاطب هدایت میشود تا روی دکمه خرید کلیک کند یا در خبرنامه دیجیتال ثبت نام کند.

متنی که برای دکمه فراخوان به عمل استفاده میکنید باید بگونه ای انتخاب شود که کاربران را ترغیب کند تا روی آن کلیک کنند. همچنین میتوانید از مشوق ها استفاده کنید، مثلا مشوق هایی در رابطه با قیمت یا پیشنهادهای ویژه. ارائه پیشنهاد های هیجان انگیز برای اکثر مخاطبان جذاب است.

 • از نوشتن مطالب طولانی خودداری نمایید

متن لندینگ پیج باید جذاب و گیرا بوده و بدون غلط نگارشی و دستوری باشد. سعی کنید از متن های کاملا منحصر به فرد استفاده کنید. متن انتخابی باید هماهنگ با عنوان لندینگ باشد و دربر گیرنده ی اطلاعات اضافی و تکمیلی باشد. سعی کنید از مطالب طولانی استفاده نکنید زیرا حدودا ۸ ثانیه برای جذب مخاطب فرصت دارید. متن این صفحات باید به گونه ای انتخاب شود که مخاطب را ترغیب به خرید محصولات کرده و اعتمادش را جلب کند و در عین حال شفاف و واضح باشد. از فونت های خوانا و با فاصله گذاری مناسب بین خطوط استفاده کنید. برای تولید محتوای مناسب پیشنهاد میشود مانند یک بازدیدکننده فکر کنید. در بازاریابی موفق شناخت مخاطب از مراحل حیاتی به شمار می رود. قبل از طراحی لندینگ پیج به جامعه هدف خود فکر کنید و به دلایلی که مخاطبان شما را ترغیب میکند تا تبدیل به مشتری شوند توجه کنید.

لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است
لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است

کسب اطلاعات بیشتر: اصول طراحی صفحه اول وب سایت

پیروی از اصول ساده نویسی در تنظیم محتوای لندینگ پیج باعث جذاب شدن متن خواهد شد. محتوای متنی همیشه قدرتمند است ولی در عین حال استفاده نادرست از آن میتواند نتیجه ی کاملا بر عکس برای شما به ارمغان بیاورد. در محتوای لندینگ پیج  از زبانی ساده و به دور از پیچیدگی استفاده کنید. در اینجا احتیاجی در بکار بردن اصطلاحات تخصصی که باعث عدم درک نیمی از بازدید کنندگان میشود، ندارید.

 • در حد امکان از کاربران اطلاعات دریافت کنید

یک لندینگ مناسب میتواند اطلاعات کاربران را در اختیار شما قرار دهد. البته دقت داشته باشید که برای پرکردن فرم ثبت نام و یا فرم دریافت اطلاعات، معمولا کاربران کمی محتاط عمل میکنند. پس مطمئن باشید که در طراحی فرم ها فقط اطلاعات ضروری را از کاربر درخواست کنید.

در عین حال از فرم های ساده و با تعداد فیلد های ورودی کم استفاده نمایید زیرا در غیر این صورت کاربران از ثبت نام و یا پر کردن فرم ها منصرف خواهند شد. همچنین استفاده از پیش فرض ها و عناوین درون فرم ها برای راهنمایی بیشتر کاربران توصیه میشود.

 • خدماتی رایگان در لندینگ پیج ها ارائه دهید

ارائه خدمات یا اطلاعاتی رایگان به کاربران باعث ایجاد حس خوشایندی در اکثر بازدیدکنندگان میشود. انجام این کار در لندینگ میتواند انگیزه ی فوق العاده ای به مخاطبان وب سایت دهد. افزایش مخاطبان ثابت برای اکثر کسب و کارهای اینترنتی معادل فروش و سود بیشتر است. در نظر داشته باشید که مشتریان سرمایه ای با ارزش هستند. در صورت ارائه خدمات رایگان سعی کنید قابلیت به اشتراک گذاری را نیز به لندینگ پیج اضافه کنید . داشتن قابلیت به اشتراک گذاری سریع و راحت ارتباط مستقیم با بیشتر دیده شدن لندینگ پیج  طراحی شده و در نهایت افزایش بازدید کنندگان وب سایت خواهد شد. همچنین میتوانید از ارقام استفاده کنید. بدین صورت که تعداد به اشتراک گذاری لندینگ پیج را برای ترغیب بازدیدکنندگان جدید، نمایش دهید .

انواع لندینگ پیج ها

لندینگ ها دارای انواع مختلفی اند که شامل موارد زیر میشوند:

لندینگ پیج Opt-In Landing Pages: پیش تر در بخش طراحی لندینگ پیج اشاره شد که این صفحات معمولا از قالب اصلی وب سایت پیروی نمی کنند ولی لندینگ های از نوع Opt-In Page صفحاتی هستند که شامل برخی از بخش های سایت مثل هدر، فوتر و سایدبار هستند. این صفحات معمولا در اکثر صفحات سایت قابل دسترسی هستند مثلا سایت های آموزشی برای دانلود کتاب الکترونیکی از این صفحات استفاده میکنند تا به راحتی در دسترس کاربران قرار گیرد.

لندینگ پیج Click Through: در این گونه صفحات معمولا لینک یا دکمه هایی تعبیه میشود تا کاربر با کلیک روی آنها به صفحه دیگر ارجاع داده شود، صفحاتی از جمله صفجه پرداخت، دانلود محصول، و… . از این لندینگ ها عمدتا برای افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری استفاده میشود.

لندینگ پیج Lead Generation: این صفحات برای دریافت اطلاعات از کاربر میباشد. اطلاعاتی مانند نام ،آدرس ایمیل، شماره تلفن، علایق شخصی و … را از کاربر دریافت میکند. هدف کلی از ایجاد این نوع لندینگ پیج جمع آوری داده های مربوط به مخاطبان وب سایت است. معمولا در این صفحات از فرم ها در کنار پیشنهاداتی از خدمات رایگان سایت استفاده میشود تا کاربران به تکمیل فرم ها ترغیب شوند.

کسب اطلاعات بیشتر: بررسی مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس

بهینه سازی لندینگ پیج

شاید این سوال مطرح شود که چرا بهینه سازی لندینگ پیج اهمیت دارد. یک نگاه اجمالی به اهمیت صفحات فرود میتواند مشخص کند که یک صفحه بهینه تا چه اندازه نسبت به لندینگ غیر بهینه و کم توان میتواند برتر باشد. بعنوان مثال کمپین میسازید و لندینگ طراحی میکنید تا مشتری بیشتر جذب کنید. حال با داشتن یک لندینگ پیج بهینه میتوانید بهترین نتیجه را از کل فرایند طی شده بدست آورید.

لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است
لندینگ پیج چیست و طراحی آن چگونه است

عوامل موثر در بهینه سازی لندینگ به شرح زیر می باشد:

سرعت بارگزاری لندینگ پیج: در حالت کلی سرعت بارگزاری وب سایت همیشه دارای اهمیت است چون کاربران از انتظار کشیدن برای بارگزاری صفحات متنفر هستند. در طراحی لندینگ ها نیز به این نکته توجه نمایید. البته در نظر داشته باشید که تصاویر و یا ویدیو استفاده شده نیز باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند و برای کنترل کیفیت عکس ها از ابزارهای مناسب استفاده کنید . معمولا لود این صفحات باید کمتر از سه ثانیه باشد. همیشه به یاد داشته باشید سرعت بارگزاری یکی از فاکتور های بسیار مهم است.

لندینگ پیج را برای موتور های جستجو بهینه سازی کنید: احتمال اینکه کاربران زیادی با جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما وارد وب سایتتان شوند، بسیار زیاد است. با بهینه سازی صفحات فرود میتوانید شانس دیده شدنتان در این جستجو ها را افزایش دهید.

ریسپانسیو بودن لندینگ پیج: اهمیت طراحی ریسپانسیو برای وب سایت ها بر هیچ کسی پوشیده نیست. این مورد شامل صفحات فرود نیز میشود و با توجه به اهمیت این صفحات ریسپانسیو بودن آنها مهم تر میباشد. با وجود استفاده گسترده از اسمارت فون ها ریسپانسیو بودن لندینگ نیز مورد توجه باید قرار گیرد.

لینک دهی خارجی و داخلی را کم کنید: یکی از راه های بهینه سازی لندینگ ها کم کردن لینک های خارجی و داخلی است زیرا وجود لینک های زیاد موجب حواس پرتی مخاطب شده و نرخ تبدیل لندینگ پیج را پایین می آورد. در نظر داشته باشید استفاده از لینک های خارجی در لندینگ بطور کلی مغایر با هدف ایجاد این صفحات است ، زیرا کاربر با کلیک بر لینک های خارجی از هدف سایت شما دور شده و این امر باعث کاهش نرخ تبدیل میشود. همچنین لینک های داخلی را نیز با نهایت وسواس و دقت انتخاب کنید تا تمام لینک های موجود در راستای یک هدف هدایت شوند و موجب سردرگمی بازدید کنندگان نشوند.

از پاپ آپ ها استفاده نکنید: استفاده از پاپ آپ ها در لندینگ پیج ها به هیچ وجه توصیه نمیشود . پاپ آپ ها باکس های تبلیغاتی هستند که در صفحات فرود فقط منجر به حواس پرتی بازدید کنندگان میشوند. استفاده از پاپ آپ با موضوع مشابه در لندینگ باعث میشود اهمیت صفجه طراحی شده کم شود . همچنین پاپ آپ با موضوع غیر مرتبط هم مغایر با هدف ایجاد لندینگ خواهد بود پس در هر صورت استفاده از پاپ آپ ها ایده ی جالبی نیست.

آزمایش لندینگ پیج ها بعد از انتشار: بعد از طراحی و انتشار صفحات فرود فرایند اصلی بهینه سازی شروع میشود. روش های متنوعی برای آزمایش لندینگ پیج ها وجود دارد. مثلا نظر سنجی در مورد لندینگ پیج یکی از روش هاست ولی کیفیت بالایی نخواهد داشت. توصیه میشود از ابزارهای دیجیتال استفاده شود. یکی از مشهورترین این ابزار های تست A/B است که در ادامه به طور مختصر نحوه انجام این تست شرح داده خواهد شد.

اصول تست A/B برای لندینگ پیج

این تست ابزاری است برای سنجش عملکرد لندینگ های منتشر شده. صفحات فرود بعد از انتشار احتیاج به نگهداری ، تحلیل داده و بهینه سازی منظم دارند. A/B تست لندینگ پیج که به Split Testing & Bucket Listing  نیز شهرت دارد به این صورت است که دو صفحه فرود A و B را با یکدیگر مقایسه میکند. ملاک مقایسه در این تست نرخ تبدیل است. در این تست دو نسخه متفاوت از یک لندینگ را مقایسه میکنیم و تا با توجه به نتایج بدست آمده بهترین حالتی که باعث افزایش نرخ تبدیل به مشتری میشود را شناسایی کنیم. فقط دقت داشته باشید این دو نمونه ی مورد مقایسه فقط در یک المان باید متفاوت باشند، زیرا تفاوت در بیش از یک عنصر باعث بوجود آمدن نتایج غیر دقیق و غیر قابل اعتماد خواهند شد.

البته در مواقعی که نیاز به ارزیابی یک تغییر عمده داریم میتوان از آزمایش های چند متغیره بجای دو متغیره استفاده کرد.

سخن پایانی

در برخورد اول با یک سایت بازدید کنندگان جدید در مورد وب سایت و کسب و کار مربوط به آن اطلاعاتی ندارند ولی داشتن یک لندینگ پیج حرفه ای میتواند پلی باشد برای افزایش تعداد مخاطبان و مشتریان بالقوه زیرا در چند ثانیه میتواند هدف اصلی سایت را بیان کنند.

در این مطلب در مورد دلیل استفاده از لندینگ پیج ، اهمیت و اصول طراحی حرفه ای آنها صحبت شد . آژانس دیجیتال مارکتینگ تارینوتک با داشتن کادری مجرب و با تکیه بر سابقه فعالیت های گسترده با سازمان های مختلف در ایجاد لندینگ پیج های حرفه ای به کمک شما خواهد آمد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *