آکادمی

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

هاست چیست؟خرید هاست مناسب
هاست چیست؟خرید هاست مناسب
تارینوتک

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

وب هاستینگ یا هاست به معنای میزبانی وب است. هاست بخشی از یک سرور است که اطلاعات سایت در آن ذخیره شده و در اختیار کاربران قرار میگیرد. اهمیت خرید هاست مناسب در این است که، تاثیر هاست بر سئو محسوس میباشد پس چنانچه میخواهید کسب و کار خود را با قدرت در فضای اینترنت پیش ببرید خواندن این مقاله را به شما توصیه میکنیم.

وب هاستینگ یا هاست به معنای میزبانی وب است. هاست بخشی از یک سرور است که اطلاعات سایت در آن ذخیره شده و در اختیار کاربران قرار میگیرد. اهمیت خرید هاست مناسب در این است که، تاثیر هاست بر سئو محسوس میباشد پس چنانچه میخواهید کسب و کار خود را با قدرت در فضای اینترنت پیش ببرید خواندن این مقاله را به شما توصیه میکنیم. در ادامه در مورد هاست و خرید هاست مناسب صحبت خواهیم کرد. جهت طراحی و سئو سایت می توانید با مجموعه تارینوتک همراه باشید.

هاست چیست

همانگونه که پیش تر اشاره شد، هاست بخشی از سرور است. به زبان ساده، سرور کامپیوتری ست همیشه متصل به اینترنت که برای کاربران در دسترس بوده و حاوی اطلاعات و فایل های مربوط به وب سایت ها میباشد. اگر تصمیم گرفته اید برای معرفی کسب و کار خود و ارائه خدمات از بستر اینترنت استفاده نمایید و وب سایت راه اندازی کنید، یکی از چالش های پیش روی شما خرید هاست مناسب است. چرا که خرید هاست مناسب به معنای در دسترس بودن همیشگی کسب و کار شما می باشد. در ادامه به ویژگی های یک هاست خوب میپردازیم.

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

ویژگی های یک هاست خوب

قبل از خرید هاست مناسب باید به نکاتی توجه داشته باشید. شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب پلن های مختلفی را برای وب هاستینگ پیشنهاد میدهند. بهتر است قبل از انتخاب و خرید هاست مناسب، خصوصیات هاست خوب را بهتر بشناسید.

کسب اطلاعات بیشتر: اهمیت طراحی لوگو در طراحی سایت

 • پهنای باند

یکی از مواردیکه در خرید هاست مناسب همیشه چالش برانگیز بوده، تعیین میزان پهنای باند مورد استفاده وب سایت میباشد. پهنای باند به حداکثر میزان داده ای که در زمانی مشخص از نقطه ای به نقطه دیگر در شبکه منتقل میشوند، گفته میشود. پهنای باند در هاست به مقدار اطلاعاتی گفته میشود که در یک ماه به سرور یا از سرور منتقل میشود. میزان پهنای باند به تعداد بازدیدکنندگان سایت، حجم صفحات وب سایت، حجم دانلود کاربران یا آپلود آنان بستگی دارد.

معمولا برای وب سایت هایی که در ابتدای راه هستند تخمین زدن میزان پهنای باند دشوار است پس بهتر است از هاستی استفاده کنید که امکان افزایش پهنای باند در آینده را برای وب سایت شما فراهم کند. در ابتدای خرید هاست مناسب توصیه میشود از پهنای باند نرمال استفاده نمایید و به مدت چند ماه فعالیت وب سایت را زیر نظر بگیرید تا بتوانید میانگین میزان مصرف ماهانه را بدست آورید.

 • میزان فضا هاست

فاکتور مهم دیگر در خرید هاست مناسب، داشتن میزان فضا معقول میباشد. منظور از میزان فضا هاست، میزان فضایی است که به ذخیره سازی فایل ها و اطلاعات مربوط به وب سایت شما اختصاص دارد. توجه داشته باشید هر چه میزان فضای اختصاصی به وب سایت شما بیشتر باشد، هزینه خرید هاست شما نیز افزایش خواهد یافت. پس قبل از خرید هاست مناسب به تعداد صفحات وب سایت و محتوای آنها دقت داشته باشید. در این زمینه میتوانید از شرکت های طراحی وب سایت مشاوره دریافت نمایید.

 • آپ تایم بودن هاست

آپ تایم بودن به معنای میزان زمانی است که وب سایت آنلاین بوده و در دسترس می باشد. مسلما برای کسب و کارهایی که از وب سایت برای ارئه خدمات استفاده میکنند این ویژگی از اهمیت بسزایی بر خوردار است زیرا پایین بودن آپ تایم سایت در اولین قدم باعث از دست دادن مشتری خواهد شد. هزینه و پیامدهای آپ تایم نبودن وب سایت میتواند بسیار گسترده باشد. به همین جهت شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب میزان آپ تایم بودن سرورهای خود را باید اعلام نمایند.

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

در خرید هاست مناسب حتما به این عدد توجه نمایید. میزان آپ تایم در حالت ایده آل ۱۰۰ درصد میباشد ولی از آنجایی که معمولا شرایط هیچوقت ایده آل نیست! عدد قابل قبول برای آپ تایم بودن سرور حالت ۹۹ درصد میباشد. از ابزارهای آنلاین و متنوعی برای بررسی آپ تایم بودن سرور و هاست خود میتوانید استفاده نمایید.

 • پشتیبان گیری پیوسته از اطلاعات

در دنیای کسب و کارهای آنلاین اطلاعات کاربران و وب سایت یعنی همه چیز. در خرید هاست مناسب به این نکته توجه داشته باشید که هاست انتخابی شما از خدمات پشتیبان گیری مداوم برخوردار باشد تا در صورت بروز هر گونه مشکل و خطایی ، بتوانید از اطلاعات بکاپ گرفته شده استفاده نمایید. در اغلب کسب و کارهای آنلاین از بین رفتن حتی بخش کوچکی از اطلاعات میتواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. اولین تاثیر آن نیز در بی اعتمادی کاربران نسبت به وب سایت و برند شما نمایان میشود.

کسب اطلاعات بیشتر: نحوه انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو سایت

 • امنیت

با گسترش استفاده از اینترنت مساله امنیت در این فضا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. این مساله زمانی از اهمیت حیاتی برخوردار میشود که وب سایت شما حاوی اطلاعات شخصی کاربران باشد یا از طریق سایت پرداخت های اینترنتی صورت گیرد. بخشی از امنیت وب سایت شما توسط هاستینگ تامین میشود. علاوه بر بحث امنیت وب سایت، مساله امنیت خود سرور نیز مطرح میشود. در صورت هک شدن سرور و مختل شدن عملکر آن، کلیه سایت های مربوط به آن نیز دچار اختلال خواهند شد. بنابراین در خرید هاست مناسب به این مورد توجه ویژه داشته باشید و سابقه شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی وب را در این زمینه بررسی نمایید.

 • قابلیت اضافه کردن چند دامنه

یکی از قابلیت هایی که برخی از کسب و کارها به دنبال آن هستند، اد ان دامین (Addon Domain) یا قابلیت اضافه کردن دامنه به هاست است. این مشخصه به این معناست که دو یا چند دامنه امکان استفاده از یک فضای هاست را دارا باشند. در صورتیکه در آینده کسب و کارتان توسعه پیدا کند و احتیاج به دامنه دیگری داشته باشید میتوانید با استفاده از این ویژگی بدون خرید هاست، دامنه جدید را راه اندازی نمایید.

 • مانیتورینگ و پشتیبانی

میتوان گفت یکی از دلایل اصلی نارضایتی مشتریان از شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب، داشتن پشتیبانی ضعیف میباشد. قبل از خرید هاست مناسب حتما سابقه شرکت در این زمینه را بررسی نمایید. از نحوه پشتیبانی، ساعات کاری پشتیبان و محدوده وظایف و خدمات ارائه شده توسط پشتیبان اطلاع کسب کنید.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که برای خرید هاست مناسب از شرکت های معتبر و با سابقه خدمات دریافت نمایید. شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب علاوه بر معتبر بودن باید پلن های مختلف و متنوعی ارائه دهند تا شما مطابق با نیاز خود مناسب ترین پلن را انتخاب نمایید. همچنین پلن های ارائه شده بهتر است قابلیت ارتقاء نیز داشته باشند تا با گسترش کسب و کار و افزایش نیاز ها دچار مشکل نشوید.

انواع هاست

حال که با ویژگی های یک هاست خوب آشنا شدید بهتر است قبل از خرید هاست مناسب، در مورد انواع هاست نیز اطلاعاتی کسب نمایید. هاست ها بر اساس نوع سرویس به دسته های زیر تقسیم بندی میشوند.

 • هاست اختصاصی

اگر وب سایتی حجیم و پر بازدید دارید و دائما نگران کاهش سرعت وب سایت هستید استفاده از این نوع هاست را به شما پیشنهاد میدهیم. البته در نظر داشته باشید در خرید هاست مناسب عوامل دیگری نیز دخیل هستند مانند قیمت! هاست های اختصاصی همانگونه که از اسمشان پیداست مختص به یک وب سایت هستند و طبیعتا قیمت بالاتری هم دارند که برای سایت های تازه تاسیس گزینه مناسبی نیستند. این نوع هاست بیشترین امکان مدیریت و کنترل را دارد زیرا تنها وب سایت شما در آن قرار دارد و کلیه تنظیمات آن به دلخواه شما خواهد بود.

 • هاست اشتراکی

اگر وب سایت کوچکی دارید و در ابتدای راه هستید و به دنبال خرید هاست مناسب با بودجه کم هستید، هاست اشتراکی میتواند بهترین راه حل برای شما باشد. در هاست اشتراکی کلیه امکانات سرور بین چندین سایت به اشتراک گذاشته می شود. استفاده از این روش برای وب سایت های کم ترافیک منطقی به نظر میرسد زیرا سرورها دارای حجم بزرگی از امکانات هستند و این حجم عظیم برای یک وب سایت کم حجم و کم بازدید بسیار زیاد خواهد بود.

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

البته استفاده از هاست اشتراکی معایبی نیز دارد. از جمله آن که به دلیل استفاده چندین وب سایت از یک سرور احتمال افت سرعت وجود دارد. مخصوصا با وجود یک یا چند وب سایت پرترافیک در یک سرور میزان قابل توجهی از پهنای باند هاست اشغال میشود و بقیه سایت ها با افت سرعت رو به رو خواهند شد. همچنین به خطر افتادن امنیت یک سایت میتواند امنیت سایر وب سایت های موجود در سرور را نیز به مخاطره بیندازد.

کسب اطلاعات بیشتر: طراحی سایت با اصول سئو

 • سرور مجازی

سرور مجازی یا VPS یکی دیگر از انوع هاست است که به هاست نیمه اختصاصی نیز معروف میباشد. این نوع دارای ویژگیهایی مابین هاست اختصاصی و هاست اشتراکی است. در هاست سرور مجازی به هر وب سایت فضا و امکانات مجزایی داده میشود. در اینجا نیز وب سایت ها از منابع یک سرور استفاده میکنند ولی با این تفاوت که در سرور مجازی استفاده از امکانات سرور حالت رقابتی ندارد. به عبارتی دیگر هر وب سایت بخشی اختصاصی از امکانات سرور را در اختیار دارد و همچنین هزینه مقرون به صرفه تری نسبت به سرور اختصاصی میپردازید.

این نوع هاست در مقایسه با هاست اشتراکی از سرعت و قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار است. همچنین ترافیک بالای دیگر وب سایت های موجود در سرور باعث کاهش سرعت وب سایت شما نخواهد شد. اگر ترافیک وب سایت از مقدار معمول بالاتر است مانند زمانیکه وب سایت های فروشگاهی دارید و یا ارائه خدمات کسب و کار شما کاملا وابسته به وب سایت میباشد بهتر است از ابتدای کار از هاست سرور مجازی استفاده نمایید.

 • هاست ابری

یکی از جدیدترین تکنولوژی های میزبانی وب، هاست ابری می باشد. در هاست هایی که پیش تر بررسی کردیم، فقط یک سرور برای هر وب سایت وجود داشت ولی هاست ابری نقطه مقابل آن است. در اینجا هر وب سایت بر روی چندین سرور ابری قرار میگیرد. یکی از بزرگ ترین مزیت های استفاده از هاست ابری صفر بودن down time  وب سایت ها است زیرا اگر سروری دچار مشکل شود، وب سایت از سرور دیگر در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. شرکت ها و کسب و کارهایی که در دسترس بودنشان حیاتی محسوب میشود، بهتر است از این نوع هاست استفاده کنند. در خرید هاست مناسب همیشه پارامتر آپ تایم بودن وب سایت اولویت محسوب میشود.

مزیت دیگری که استفاده از هاست ابری دارد، سرعت بیشتر دسترسی به اطلاعات در این هاست است. مخصوصا اگر مشتریان و یا بازدیدکنندگانی از سایر نقاط جهان دارید استفاده از هاست ابری پیشنهاد میشود زیرا اطلاعات وب سایت در چندین سرور موجود است و کاربر میتواند به نزدیک ترین سرور متصل شود.

 • هاست رایگان

اگر شما جز کسانی هستید که در ابتدای راه طراحی سایت و کدنویسی هستید و به دنبال هاستی برای تمرین و توسعه توانمندی های خود هستید استفاده از هاست رایگان مناسب ترین راه برای شماست. هاست های رایگان دارای امکانات و کیفیت قابل رقابت با هاست های پولی نیستند ولی برای تمرین کابران تازه وارد بستری مناسب هستند. البته در نظر داشته باشید استفاده از هاست رایگان معایب فراوانی دارد. از جمله این معایب میتوان به محدودیت فضای هاست، محدودیت پهنای باند، وجود تبلیغات مزاحم، عدم پشتیبانی از انواع سیستم های مدیریت محتوا، امنیت پایین و نبود پشتیبانی، نام برد.

هاست ها از نظر نوع سیستم عامل نیز به دو دسته تقسیم میشوند.

 • هاست تحت سیستم عامل لینوکس

در این نوع هاست، سرور از سیستم عامل لینوکس استفاده میکند. سیستم عامل لینوکس، یک سیستم عامل open source بوده و برای استفاده عموم رایگان میباشد پس هاست لینوکس هزینه کمتری دارد. قبل از خرید هاست مناسب برای وب سایت باید در نظر داشته باشید که از چه زبان برنامه نویسی استفاده خواهید کرد. زیرا زبان هایی مانند PHP,PYTHON,… در هاست لینوکس از سرعت اجرای بالاتری برخوردار خواهند بود . البته وب سایت های برنامه نویسی شده توسط PHP در سرورهای تحت سیستم عامل ویندوز نیز قابلیت اجرا دارند ولی به دلیل پیکربندی خاص سرورهای لینوکس، در این نوع هاست ها عملکرد به مراتب بهتری دارند.

 • هاست تحت سیستم عامل ویندوز

در این حالت سرور هاست از سیستم عامل ویندوز استفاده میکند. بدلیل نیاز به لایسنس معتبر سیستم عامل ویندوز، این نوع هاست از قیمت بالاتری بر خوردار است. قبل از خرید هاست مناسب در نظر داشته باشید اگر زبان مورد استفاده شما از خانواده .NET میباشد حتما از هاست تحت سیستم عامل ویندوز استفاده نمایید چرا که هاست لینوکسی توانایی پشتیبانی از این نوع زبان برنامه نویسی را ندارد.

همانگونه که قبلا نیز اشاره شد یکی از فاکتورهای مهم هاست، امنیت آن است. برخی معتقد اند هاست های تحت سیستم عامل لینوکس از امنیت بالاتری برخوردارند. شاید بتوان گفت دلیل این ادعا معروف بودن سیستم عامل لینوکس به داشتن امنیت بالاتر است ولی از لحاظ فنی این نظر هیچگاه کاملا نه تایید شده و نه رد شده است. اما موردی که تمام متخصصان بر آن توافق دارند آن است که، نحوه پیکربندی هاست و انجام بررسی های امنیتی مداوم بسیار مهمتر از نوع سیستم عامل استفاده شده در سرور هاست میباشد. پس در خرید هاست مناسب به این مورد دقت نمایید.

کسب اطلاعات بیشتر: بررسی مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

هاست چیست؟خرید هاست مناسب

چرا خرید هاست مناسب اهمیت دارد

تا اینجا با انواع هاست آشنا شدیم و ویژگی های هر کدام را بررسی نمودیم. حال شاید این سوال مطرح شده باشد که چرا خرید هاست مناسب اهمیت دارد.

انتخاب هاست برای داشتن سئو مناسب وب سایت جز عوامل مهم به شمار می آید. خرید هاست مناسب و با کیفیت در اولین و مهمترین قدم، سرعت دستیابی به وب سایت شما را تضمین میکند. البته وجود طراحی سایت بهینه و عوامل دیگر نیز در سرعت بارگزاری وب سایت شما تاثیر گذار هستند ولی سرعت هاست اهمیت بیشتری دارد. همچنین هاست با کیفیت، با افزایش نرخ آپ تایم بودن سرور، باعث میشود وب سایت و به طبع کسب و کار شما همیشه در دسترس باشد. در نتیجه مطمئن خواهید بود که در دنیای پر رقابت امروز به دلیل موارد فنی مربوط به وب سایت مشتریان خود را از دست نمیدهید.

از طرفی دیگر بحث افزایش امنیت وب سایت از طریق استفاده از هاست مناسب و امن مطرح میشود. امنیت وب سایت ارتباط مستقیم با افزایش مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی دارد. شانس موفق شدن کسب و کاری که حس عدم اطمینان و امنیت به مشتریان خود القا میکند، تقریبا برابر صفر است. فقط کافیست یک بار وب سایت شما مورد حمله قرار گیرد و یا اطلاعات کاربران از طریق وب سایت شما افشا گردد، تا نیاز باشد سالهای طولانی برای جلب اعتماد مشتریان و کسب اعتبار دوباره تلاش کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا با مفهوم هاست و اهمیت آن آشنا شوید. همچنین در مورد انواع هاست و مزایا و معایب هر کدام شرح داده شد. پیشنهاد میشود حتما به نکاتی که گفته شد، قبل از اقدام به خرید هاست مناسب، توجه نمایید و یا با کارشناسان خبره در این زمینه مشورت نمایید. برای خرید هاست مناسب ابتدا هدف وب سایت را شناسایی کنید و سپس با توجه به بودجه و نیاز واقعی وب سایت اقدام به خرید هاست مناسب نمایید. شاید یافتن هاست مناسب وب سایت شما کار چندان آسانی نباشد ولی فراموش نکنید که انتخاب اشتباه هاست میتواند هزینه های زیادی به کسب و کار شما تحمیل کند. شما عزیزان جهت دریافت مشاوره می توانید با مجموعه تارینوتک همراه باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *