اشتباهات رایج در طراحی سایت

اشتباهات رایج در طراحی سایت

امروزه اکثر افراد به‌دنبال طراحی سایت برای کسب و کار خود هستند؛ زیرا سایت به مهم‌ترین راه ارتباطی بین افراد، شرکت‌ها و برندها تبدیل شده‌است. شما با داشتن سایتی کاربرپسند و با کیفیت می‌توانید کسب و کار خود را رونق دهید و پیشرفت چشمگیری داشته‌باشید.

در این مقاله اشتباهات رایج در طراحی سایت را بیان خواهیم کرد و راهکارهایی برای جلوگیری از این اشتباهات را ارائه خواهیم داد.

رایج‌ترین اشتباهات در طراحی وب‌سایت

طراحی وب‌سایت عملیاتی چالش‌برانگیز و پیچیده است و کوچکترین اشتباه می‌تواند تاثیر منفی بر تجربه رابط کاربری و سئوی سایت شما داشته باشد. از اشتباهات رایج در طراحی وب سایت که تعامل شما با مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم توجه به نیازهای کاربران

نیازهای کاربر

طراحان سایت باید با توجه به اهداف بیزنس سایت طراحی کنند. عدم توجه به نیازهای کاربران منجر به مشکلات فراوانی می‌شود. کاربرانی که وارد سایت می‌شوند، اگر نتوانند به‌راحتی با صفحه تعامل کنند و نیازهای آنان مورد توجه قرار نگرفته باشد، از سایت خارج می‌شوند. این کار باعث اثر منفی روی اعتبار برند شما خواهد داشت. عوامل مختلفی منجر به عدم توجه به نیازهای کاربران می‌شود:

عدم شناخت نیازها و اهداف کاربران

طراحان و صاحبان سایت باید نیازهای مخاطبان خود را به‌طور کامل بشناسند و در این باره تحقیقات کاملی انجام دهند.

 توازن بین ظاهر و عملکرد سایت

افراد در ابتدا جذب ظاهر سایت شما می‌شوند، اما ظاهر خوب و کاربرپسند بدون عملکرد و کارایی مناسب فایده‌ای ندارد. پس هم به ظاهر و هم به عملکرد سایت خود توجه کنید.

عدم تشخیص کاربران هدف

اگر کاربران هدف به‌درستی تشخیص داده نشوند باعث از بین رفتن وقت و هزینه شما می‌شود. همچنین عدم شناسایی مخاطبان هدف منجر به افزایش هزینه‌ها برای تبلیغات و بازاریابی می‌شود. در مقابل با تشخیص صحیح کاربران مدیران وب‌سایت می‌توانند سایتی طراحی و توسعه‌ دهند که نیازهای کاربران را برآورده کند.

عدم توجه به اصول طراحی وب‌سایت

اصول طراحی سایت

عدم توجه به اصول طراحی وب باعث ایجاد سایت‌های ناکارآمد و تاثیرات منفی بر کسب‌وکار شما می‌شود. سایت‌های خوب و کارآمد به جذب مخاطبان بیشتر، افزایش فروش و … منجر می‌شوند. در ادامه پیامدهای عدم توجه به اصول طراحی وب‌سایت را بررسی خواهیم کرد:

کاهش فروش

برای مثال اگر کسب‌وکار شما فروش محصولات یا خدمات به‌صورت آنلاین است، عدم توجه به اصول طراحی باعث کاهش فروش محصولات شما می‌شوند؛ زیرا اگر کاربران در سایت شما نتوانند به‌راحتی نیازهای خود را برطرف کنند از سایت خارج می‌شوند. اینجاست که نرخ پرش سایت افزایش یافته که یک نشانه منفی برای گوگل به شمار می آید.

افزایش هزینه‌ها

کاهش هزینه های توسعه

صاحبان سایت برای افزایش فروش و جذب مشتریان جدید، باید تبلیغات در کانال‌های دیجیتال مناسب داشته‌باشند. اگر سایت پاسخگوی نیاز و اهداف کاربران نباشد، مدیران سایت باید هزینه بیشتری را صرف تبلیغات کنند تا پرش‌ها و نرخ‌های تبدیل پایین را پوشش دهند.

مشکلات فنی

رعایت نکردن اصول طراحی وب‌سایت باعث کاهش کارایی، سرعت و عملکرد سایت می‌شود. مشکلات فنی باعث نارضایتی مخاطبان و کاهش اعتبار برند شما نیز می‌شود.

استفاده از تصاویر و ویدیوهای نامناسب

تصاویر

به کار بردن تصاویر و ویدیوهای نامناسب و نامربوط با سایت تاثیرات منفی بر کسب‌وکار شما دارد. استفاده از این تصاویر باعث تضعیف تجربه کاربری شده و احساس ناخوشایندی به کاربران می‌دهد. برای مثال استفاده از یک تصویر با ابعاد بزرگ در فضای کوچک منجر به ناهماهنگی بین اجزای مختلف سایت می‌شود و کاربران با دیدن این نوع تصاویر احساس ناراحتی می‌کنند. همچنین ممکن است کاربران با دیدن این نوع محتوا و تصاویر از خرید و استفاده از خدمات شما منصرف شوند؛ زیرا سایت شما را مورد اعتماد نمی‌دانند. بنابراین دقت داشته‌باشید که تصاویر انتخابی شما مرتبط با موضوع وب‌سایت شما باشد.

استفاده از رنگ‌ها و فونت‌های نامناسب

بهترین فونت های فارسی برای طراحی سایت

استفاده از رنگ‌ها و فونت‌های نامناسب منجر به ظاهری ناپسند در سایت می‌شوند. توجه داشته‌باشید که رنگ‌ها و فونت‌‌ها تاثیر زیادی بر تجربه رابط کاربری دارند. برای مثال رنگ‌های خیلی روشن و خیلی تیره باعث خستگی چشم و ناراحتی کاربر می‌شوند. همچنین استفاده از رنگ‌های زیاد در سایت ممکن است باعث ایجاد ناهماهنگی و ظاهر نامناسب سایت شما خواهد شد. در استفاده از رنگ‌ها برای پس‌زمینه متن‌ها نیز دقت کافی را داشته‌باشید و اطمینان حاصل کنید که متن شما خوانا است.

عدم توجه به سئو

فقط راه‌اندازی و طراحی سایت کافی نیست، شما برای بهبود رتبه سایت خود و رسیدن به موفقیت باید به سئو سایت توجه کامل داشته‌باشید، هدف سئو بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو است. اگر به سئو توجه کافی نداشته‌باشید، ترافیک ورودی به وب‌سایت شما کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر به سئو اهمیت نمی‌دهید، بدانید که سایت شما در موتورهای جستجو در رتبه‌های پایین‌تر قرار می‌گیرد. لینک‌سازی داخلی و خارجی، بهینه‌سازی مقالات، توجه به آمارهای گوگل آنالیتیکس و… از اصول بهینه‌سازی سایت هستند.

راهکارهای جلوگیری از اشتباهات در طراحی وب‌سایت

جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی سایت

هریک از اشتباهات گفته شده در صورت عدم جلوگیری باعث هدر رفتن زحمات، هزینه‌ها و وقت شما می‌شود. در ادامه سعی کردیم راهکارهای مفید جلوگیری از این اشتباهات را بیان کنیم تا سایت و کسب و کار شما با شکست مواجه نشود.

چگونه نیازهای کاربران را برطرف کنیم؟

برای جلوگیری از عدم توجه به نیازهای کاربران و جلب رضایت آنها بهترین و مهم‌ترین قدم، درک نیاز مخاطبان است. این کار با تحقیقات، مصاحبه با کاربران ،نظرسنجی و تحلیل داده‌ها امکان‌پذیر است. در این میان دقت داشته‌باشید که اولویت خود را بر روی مهم‌ترین نیازها بگذارید. سعی کنید با کاربران خود ارتباط برقرار کنید تا بهتر از نیازهای مخاطبان خود آگاه شوید.

استفاده از اصول طراحی کاربر پسند

طراحی سایت ساده و کاربر پسند

بهترین راهکار برای این قسمت، استفاده از اصول طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری است. این‌دو در کنار هم باعث استفاده آسان و راحت از سایت و نرم‌افزارها می‌شوند. حتما به طراحی وب در حالت واکنشگرا دقت کنید، تا استفاده از سایت چه در حالت موبایل و چه در حالت دسکتاپ آسان باشد. اصطلاحا، سایت باید user friendly باشد؛ به این معنی که کاربر به راحتی با شما ارتباط برقرار کرده و طراحی سایت، رنگ ها و حتی تایپوگرافی برایش جذاب باشد.

از چه تصاویر و ویدیوهایی استفاده کنیم؟

هر تصویر به اندازه ۱۰۰۰ کلمه ارزش دارد! در ابتدا، کاربران جذب تصاویر و رنگ های سایت شما می شوند. باید از تصاویری استفاده کنید که کاملا مناسب قالب سایت باشد، کپی نبوده و با ارزش برند شما در راستا باشد. به کارگیری موارد زیر، بر سئو سایت شما نیز تاثیر منفی می گذارد:

تصاویر و ویدیوهای بی کیفیت و نامرتبط: این نوع تصاویر و ویدیو ها باعث می‌‌شود کاربران احساس ناخوشایندی داشته باشند و به سایت شما اعتماد نکنند.

تصاویر و ویدیوهای دارای اشکالات فنی: این نوع تصاویر و ویدیوها باعث ایجاد حس کلافگی و ناراحتی در کاربران می‌شود. مثلا ویدیو نمایش داده نشده یا تصویر به علت حجم بالا به طور کامل اجرا نمی شود.

استفاده از رنگ‌ها و فونت‌های مناسب

فونت های فارسی مناسب طراحی سایت

نکات کلی و مهم برای استفاده از رنگ‌ها را بدانید و برای داشتن ربط کاربری بهتر از آن‌ها استفاده کنید:

  1. استفاده از رنگ های متعدد و متناقض،زیبایی سایت را کاهش می دهد.
  2. از رنگ‌های ملایم، متعادل و مکمل به طور درست استفاده کنید.
  3. رنگ‌ها را طبق موضوع و اصول روانشناسی به کار بگیرید.

علاوه بر رنگ، باید در استفاده از فونت‌ها نیز دقت کنید:

  1.  فونت‌های خوانا را برای مطالب سایت خود انتخاب کرده و از فونت های پیچیده و فانتزی بپرهیزید.
  2. از تعداد زیادی از فونت‌ها در صفحات سایت خود استفاده نکنید.
  3.  در بخش‌های مختلف سایت، از اندازه‌های مناسب و متناسب با آن فضا استفاده کنید.

به اصول سئو توجه کنید!

انتخاب دامنه مناسب و نزدیک به موضوع کسب و کار شما

نامی را انتخاب کنید که با کسب و کار و خدمات شما ارتباط داشته باشد. بهتر است نام دامین شما گنگ و مخفف نباشد. همچنین از استفاده از «_» در نام دامنه سایت خود پرهیز کنید.

هاست سایت

انواع هاست

از مهم‌ترین موضوعاتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، سرعت سایت شما است. هاستی را انتخاب کنید که بدون قطعی و سرعت بالا باشد. سرعت پایین سایت منجر به کلافگی کاربر می‌شود و زحمات شما را بر باد می‌دهد.

رعایت سئوی محتوایی سایت

دقت کنید که از کلمه کلیدی درست به اندازه کافی و در جای مناسب استفاده کنید. همچنین استفاده از تصاویر و ویدیوهای مرتبط با محتوای صفحه را فراموش نکنید.

امنیت سایت

توجه داشته‌باشید که سایت شما باید از بالاترین سطح امنیتی برخوردار باشد تا غیرقابل نفوذ برای هکرها شود. امنیت سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد که توسط متخصصین این بخش بررسی می‌شود.

سئوی سایت به موارد بسیاری وابسته است که در این بخش فقط تعدادی از آن‌ها را بیان کردیم. برای داشتن سایت با سئوی مناسب، پیشنهاد می‌شود سئوی سایت خود را به متخصصین این بخش بسپارید.

تارینوتک، مسیر درست طراحی سایت

اعضای تیم تارینوتک

طراحی یک وب‌سایت موفق برای کسب و کار شما، نیازمند توجه به عوامل متفاوتی از جمله سئو است. انجام هر یک از این عوامل نیاز به توجه و تخصص دارد که باید با بررسی نیازهای وب‌سایت شما انجام بگیرد. شرکت تارینوتک با ارائه خدمات با کیفیت و تخصصی در زمینه طراحی وب، سئو، تبلیغات و … آماده همکاری با شماست؛ تا در تحقق اهداف و نیازهای وب‌سایت شما به کسب و کار شما کمک کند.

از شما دعوت می‌شود از مشاوره رایگان تیم تاریتونک بهره‌مند شوید!

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *