E-E-A-T چیست؟ (بروزرسانی ۲۰۲۳)

الگوریتم eeat چیست

گوگل الگوریتم‌های مختلفی برای ارزیابی کیفی و رتبه‌دهی سایت و صفحات شما دارد. یکی از مهمترین الگوریتم‌های این شرکت EAT است که از سال ۲۰۱۴ معرفی شد و در این سال ها بروزرسانی هایی روش صورت گرفت که مهمترین آنها سال ۲۰۲۲ بود که به E-E-A-T تغییر پیدا کرد.

اکنون با “E” اضافه شده به عبارت EAT و بروزرسانی این الگوریتم برای کسب رتبه بهتر در گوگل و سئو سایت، باید درک درستی از نحوه‌ی عملکرد این الگوریتم داشته باشید.

در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که E-E-A-T  چیست و به چه معناست؟ چرایی اهمیت آن برای سئو را بررسی خواهیم کرد و استراتژی مناسبی برای ایجاد یک تجربه مثبت، نشان دادن تخصص، ایجاد اعتماد و اقتدار را عنوان می‌کنیم.

eat

EEAT مخفف چیست؟

 • تجربه (Experience)
 • تخصص (Expertise)
 • اعتبار (Authoritativeness)
 • اعتماد (Trustworthiness)

سایت‌هایی با عنوان YMYL وجود دارند و در واقع الگوریتم امتیازدهی گوگل برای چنین سایت‌هایی اهمیت بسیار زیادی دارد. YMYL به معنای Your Money or Your Life است و نشان می‌دهد محتوای سایت مورد نظر مستقیما به پول یا زندگی شما مرتبط است. اما اکنون در سال ۲۰۲۳ این شاخص برای اکثر سایت ها تاثیر گذار است و اندازه گیری میشود.

از آنجایی که گوگل می‌خواهد بهترین نتایج را به کاربران خود نشان دهد و یک تجربه‌ی مناسب برای آن‌ها رقم بزند، به محتوایی که بالاترین استانداردهای کیفیت را دارد رتبه‌ی بهتری می‌دهد و در صفحه نتایج جستجو به عنوان پاداش، موقعیت بالاتری را برای آن در نظر می‌گیرد.

گوگل کیفیت صفحات وب را بر اساس استانداردهای منتشر شده خود برای تجربه، تخصص، اعتبار و اعتماد ارزیابی می‌کند.

یکی از راه‌های تعریف EEAT این است که آن را یک چهارپایه در نظر بگیرید؛ وب‌سایت شما برای استحکام به هر چهار قسمت نیاز دارد. هر یک از این چهار کلمه نشان دهنده یک ملاک برای اندازه گیری میزان و موفقیت یک کسب‌وکار در صنعت و حوزه کاری خود است.

در ابتدا بهتر است با هر مفهوم هر چهار کلمه بیشتر آشنا شویم.

۱- تجربه (Experience)

یکی از ملاک‌های محتوای با کیفیت، تجربه‌های شخصی و دست اول افراد می‌باشد؛ زیرا نشان‌دهنده‌ پیشنهاداتی است که آزمایش شده‌اند و می‌توانند برای سایرین معتبر باشند.

برای مثال اگر شخصی تجربیات خود در مورد یک بازی ارائه می‌دهد، می‌تواند با نشان دادن عکس و تصاویر منحصربه فردی ثابت کند که این بازی را انجام داده است.

گوگل افرادی را که تجربه‌ استفاده شخصی در مورد یک محصول یا خدمات دارند را بر آن‌هایی که به نظر می‌رسد تجربه‌ای درباره موضوع ندارند، اولویت خواهد داد.

۲- تخصص (EXPERTISE)

شما می‌توانید با تولید محتوای سطح بالا و تخصصی توسط افراد متخصص در حوزه خود به گوگل نشان دهید که وب‌سایت شما از دانش بالایی برخوردار است و به عنوان یک منبع موثق، بادانش و قابل اتکا میتوان بهش نگاه کرد.

برای گوگل محتواهای تخصصی که توسط افراد متخصص ایجاد می‌شود اهمیت بالایی دارد.

محتوای شما توسط گوگل بطور مداوم بررسی می‌شود تا مطمئن شود سطح تخصص بالاتری نسبت به سایر وب‌سایت‌ها دارید.

باید شناخت درستی از مخاطبان خود داشته باشید و مطالبتان باید جامع و تخصصی باشد اگر مخاطبان شما کاربران عمومی هستند، باید حتی مفاهیم پیچیده را به صورت کاملا ساده و قابل فهم برای آنها توضیح دهید.

۳- اعتبار (AUTHORITATIVENESS)

اعتبار شما در حوزه کاریتان و در میان سایر رقبا نیز برای گوگل اهمیت دارد. سایت‌های معتبر به عنوان منبع اطلاعاتی دیده و شناخته می‌شوند.

بک لینک از سایت‌های معتبر و مرتبط به شما کمک می‌کند که برند خود را معتبرتر کنید.

مخاطبان باید شما را به عنوان یک مرجع معتبر و موثق بشناسند. این اعتبار از تعداد ارجاعاتی (بک لینک ها) که از سوی سایت‌ها و کاربران دیگر به شما می‌دهند سنجیده می‌شود و تعداد بک‌لینک‌هایی که می‌گیرید، هر جایی که شما را در شبکه‌های اجتماعی منشن یا تگ می‌کنند و هرگونه سیگنال دریافتی موثر است.

۴- اعتماد (TRUSTWORTHINESS)

قابل اعتماد بودن مهم‌ترین ویژگی در الگوریتم EEAT است. بنابراین وب‌سایتی که تجربه، تخصص و اعتبار داشته باشد ولی غیرقابل اعتماد باشد از امتیاز کمی برخوردار خواهد بود.

امن بودن دامنه وب‌سایت شما، نوشتن مشخصات کامل و صحیح، راه های ارتباطی و … نمونه‌ای از کارهایی است که می‌توانید با انجام آن‌ها، قابل اعتمادتر شوید.

شما باید دقیقا به مخاطبان خود بفهمانید همان‌ چیزی هستید که ادعا می‌کنید و این حس اعتماد را باید در آنها به وجود آورید. باید نشان دهید که سمت کاربر هستید و او را از خودتان می‌دانید. درج تصاویر و توضیحات واقعی محصولات، بیان نقاط قوت و ضعف، یک پاراگراف توضیحات درباره نویسنده، صفحه درباره ما، گواهینامه‌ها، افتخارات و جوایز کسب شده و قسمت سوالات متداول یا راهنمای کاربر از جمله مواردی است که کمک می‌کند تا میزان اعتماد نسبت به شما بیشتر شود..

اهمیت E-E-A-T در سئو در سال ۲۰۲۳

اهمیت عوامل E-E-A-T در سئو، به دلیل تغییرات الگوریتم گوگل و بهبود مدل‌های هوش مصنوعی، در سال ۲۰۲۳ همچنان حفظ خواهد شد.

گوگل همواره به دنبال بهبود تجربه کاربری کاربران خود است و برای این منظور، تلاش می‌کند تا صفحات با محتوای بهتر و مرتبط‌ تر را به نتایج جستجوی خود اضافه کند.

بهبود عوامل E-E-A-T در صفحات وب، می‌تواند به ارتقای کیفیت و محتوای وب سایت کمک کند و در نتیجه، بهبود رتبه‌بندی سایت در نتایج جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو، بیشترین تعداد کاربران را به سایت جذب کند.

با توجه به روند روزافزون رشد وب سایت‌ها و محتوای آن‌ها، تلاش برای بهبود عوامل E-E-A-T به عنوان یکی از راه‌های موثر بهبود کیفیت و محتوای صفحات وب، به شدت پیشنهاد می‌شود.

به عنوان مثال، در صورتی که سایت شما در حوزه‌ای خاص فعالیت می‌کند، حضور متخصصان مرتبط با حوزه مربوطه، منجر به بهبود اعتبار سایت و بهتر شدن عوامل E-E-A-T مرتبط با آن خواهد بود. همچنین، بهبود محتوای سایت و استفاده از منابع قابل اعتماد، عوامل E-E-A-T مرتبط با سایت شما را بهبود خواهد بخشید و می‌تواند به کسب رتبه‌ بهتر در نتایج جستجو و جذب ترافیک کاربران بیشتر کمک کند.

بدون شک گوگل به دنبال این است که ببیند شما تا چه اندازه برای مخاطب خود اهمیت قائل هستید. این سخت‌گیری زمانی بیشتر می‌شود که تشخیص دهد سایت شما و محتوای آن با پول یا زندگی افراد ارتباط دارد. به همین دلیل تلاش می‌کند تا خودش را در قالب یک انسان واقعی قرار دهد. این مسئله آنقدر برای گوگل اهمیت دارد که برای این کار از نیروی انسانی استفاده می‌کند.

چگونه ارزیابی میشود؟

گوگل برای امتیازدهی (ایی ای تی) EEAT از نیروی انسانی استفاده می‌کند که به آنها Quality Raters گفته می‌شود.گوگل یک کتابچه را به عنوان مرجع در اختیار این افراد قرار داده است تا براساس استانداردهای تعریف شده بتوانند محتوا را بررسی کرده و از نظر کیفی به آن امتیاز دهند. راهنمای گوگل صفحات را براساس کیفیت محتوا به کمترین، کم، متوسط، بالا و بالاترین کیفیت تقسیم می‌کند. تمام هدف گوگل این است که تک‌تک صفحات شما بتوانند رتبه بالاتری را دریافت کنند.

الگوریتم EEAT گوگل

ارزیابی عوامل E-E-A-T در سئو به شکلی مشخص و دقیق تعریف نشده است و این موضوع به تعریف و ارزیابی گوگل و بررسی محتوای صفحات وب بستگی دارد.

با این حال، گوگل به دنبال بهبود تجربه کاربری کاربران است و ارزیابی E-E-A-T در سئو، در اصل به ارزیابی کیفیت و محتوای صفحات وب مرتبط است.

برای بهبود آن می‌توانید به روش‌های زیر روی آورید:

۱- ایجاد محتوای با کیفیت

ایجاد محتوای با کیفیت یکی از مهم‌ترین عوامل برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو و جلب توجه کاربران است.

برای ایجاد محتوای با کیفیت، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

 • تحقیق و پژوهش: برای ایجاد محتوای با کیفیت، نیاز است از پیش اطلاعات کافی درباره موضوع مورد نظر کسب کنید. برای این منظور می‌توانید از منابع قابل اعتماد مانند کتاب‌ها، مقالات علمی و سایت‌های قابل اعتماد استفاده کنید.
 • ساختار محتوا: ساختار محتوای شما باید منظم و مرتب باشد. باید از عناوین، زیرعناوین و پاراگراف‌های مناسب استفاده کنید تا کاربران بتوانند با خواندن آن‌ها، سریعاً به اطلاعات مورد نظر برسند.
 • استفاده از تصاویر و ویدئوها: استفاده از تصاویر و ویدئوها می‌تواند به جذب توجه کاربران کمک کند و محتوای شما را جذاب‌تر کند.
 • ارائه اطلاعات دقیق و مفید: محتوای شما باید دقیق و مفید باشد و به سوالات کاربران پاسخ دهد. باید از جزئیات مهم و تفاصیل مفید در مورد موضوع خود استفاده کنید.
 • بروز بودن محتوا: بروز بودن محتوای شما، بروزرسانی و اصلاح خطاها را شامل می‌شود. و در نتیجه بروز بودن محتوای شما می‌تواند به بهبود E-E-A-T سایت شما کمک کند.

۲- تولید مستمر محتوا که قابل اشتراک‌گذاری باشد

برای تولید محتوای خود هدف داشته باشید و به درستی آن را منتقل کنید، برنامه زمانی منظم داشته باشید و این موضوع را به اطلاع مخاطبان‌تان برسانید و تلاش کنید همیشه صادق باشید و صادق بمانید.

باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. منظم مطالب‌تان را منتشر کنید.
 2. از نویسندگان دارای نام و مشخصات کافی استفاده کنید.
 3. مطالب‌تان را به نویسندگانی بسپارید که معتبر هستند و برای جاهای مختلفی کار کردند.
 4. روی موضوعات مرتبط با حوزه کاری خود تمرکز کنید و سراغ مطالب بی‌ربط نروید.
 5. هنگام نوشتن محتوا به فکر الگوریتم‌ها نباشید، به مخاطبان انسانی فکر کنید.
 6. از کلمات کلیدی به تناوب و به صورت طبیعی استفاده کنید.
 7. پیش از نگارش مطلب حتما درباره کلمات کلیدی و محتوای آن تحقیقات لازم را انجام دهید.
 8. از منابع مختلف استفاده کنید تا مطلب‌تان غنی‌تر و کاربردی‌تر باشد.

۳- اطلاعات کاملی از نویسندگان ارائه دهید

 • حتما در یک صفحه تیم خود را به صورت کامل معرفی کنید و در صفحات نوسینده‌های خاص و متخصص خود را برجسته کنید.
 • بیوگرافی و نشان دادن تخصص و اعتبار نویسنده می‌تواند به EEAT کمک کند.
 • شما برای این کار می‌توانید از نویسندگان با استعداد استفاده کنید و در صورت نیاز از کارشناسان و متخصصان بخواهید محتوای نویسندگان شما را بررسی کنند تا علاوه بر کسب اعتبار از هرگونه اشتباه و اطلاعات نادرست جلوگیری کنید.
 • حتما نویسندگان متخصص خود دارای شبکه های اجتماعی باشند و لینک آن ها را نیز در سایت قرار دهید.

۴- افزایش اعتبار برند

افزایش اعتبار و شهرت برند شما می‌تواند محتوای وب‌سایت شما را قابل اعتمادتر کند.

این بدین معناست که باید مراقب نظرات منفی باشید و در صورت وجود نظر منفی، سریع و حرفه‌ای با موضوع برخورد کنید.

google EEAT

۵- روی اعتماد کاربران کار کنید

مواردی را در نظر بگیرید که باعث افزایش اعتماد مخاطبان نسبت به شما شود. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه اگر کاربران به شما اعتماد کنند می‌توانند باعث اعتماد کاربران دیگر شوند،

می‌توانید موارد زیر را نیز رعایت کنید:

 • از دستاوردها، جوایز و افتخارات خود بگویید.
 • برای مشتریان برتر ارزش قائل شوید، به مشتریان جدید خوشامد بگویید یا اگر مشتری ناراضی دارید حرفش را به دقت گوش کنید.
 • انتشارات یا سایت‌هایی که از محصولات، خدمات و محتوای شما گفته‌اند را برجسته نشان دهید.
 • شرایط مختلفی را برای پرداخت هزینه یا دریافت کالا در نظر بگیرید.
 • کارمندان باکیفیت را استخدام کنید تا در زمینه‌های مرتبط با قدرت مشغول به کار شوند.
 • از HTTPS استفاده کنید تا میزان امنیت سایت‌تان را نشان دهید.
 • برای نقد و بررسی‌ها، امتیازات کاربران، تاییدیه‌های آنها و موارد مشابه تحت عنوان UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر ارزش قائل شوید.
 • از ظرفیت‌هایی چون ضمانت بازگشت وجه استفاده کنید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد شاخص E E A T معیاری برای سنجش کیفیت سایت‌ها و محتوای آن‌ها است. با توجه به اهمیت این شاخص در رتبه‌بندی سایت‌ها توسط موتورهای جستجو مانند گوگل و تاثیر آن در جذب مخاطب، سایت‌ها باید همیشه در تلاش برای افزایش این شاخص برای خود باشند.

عواملی مانند محتوای مناسب و با کیفیت و همچنین استفاده از افراد متخصص برای بخش‌های مختلف سایت و ارائه محتواهای دست اول، از عوامل مهم و تاثیرگذار برای افزایش E E A T سایت هستند.

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button