سئو بهتر است یا گوگل ادز؟

سئو بهتر است یا گوگل ادز

اگر کسب‌وکاری دارید به‌طور حتم نیاز به تبلیغات نیز خواهید داشت. امروزه مهم‌ترین روش تبلیغات استفاده از فضای مجازی است. در این فضا نیز به نوبه خود می‌توانید انواع گوناگونی از روش‌های تبلیغاتی را انتخاب کنید. پرطرفدارترین روش‌های تبلیغات اینترنتی از طریق گوگل ادز و بهبود سئو انجام می‌شود.

اگر زمان ندارید و بودجه شما کافی است گوگل ادز خیلی سریع می‌تواند به شما کمک کند. اما اگر زمان کافی دارید و به اصطلاح به جای ماهی می‌خواهید ماهیگیری یاد بگیرید تا بتوانید همیشه در نوک قله باقی بمانید؛ بهبود سئو بهترین راه‌حل برای شما خواهد بود. در ادامه جوانب مثبت و منفی بهبود سئو و گوگل ادز را بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهترین استراتژی را برای کسب‌وکار خود برگزینید.

مقایسه گوگل ادز و سئو

برای پاسخ به سوال سئو بهتر است یا گوگل ادز؟ می‌توانیم مزایا و محدودیت‌های سئو و گوگل ادز را با یکدیگر مقایسه کنیم.

مزایای SEO

سئو وبسایت

نتایج بلندمدت پایدار: بازدیدکنندگان دائمی خواهید داشت.

اعتبار و اعتماد ارگانیک: چون کاربران بر اساس خواسته خودشان از طریق جستجو به سایت شما رسیده‌اند بر اعتبار شما افزوده می‌شود.

نرخ کلیک بالاتر (CTR): بهبود سئو می‌تواند در طولانی‌مدت نرخ بالایی از کلیک و ترافیک ارگانیک را به همراه داشته باشد.

مقرون‌به‌صرفه بودن در دراز مدت: بهبود سئو، بازدید بیشتر به همراه دارد. بازدید بیشتر، مشتری بیشتری نیز خواهد داشت. از این طریق هزینه‌های شما کاهش می‌یابد.

محدودیت های سئو

زمان‌بر است و نیاز به تخصص دارد: گوگل دائما الگوریتم‌های خود را تغییر یا بهبود می‌دهد شما نیاز دارید همواره از یک کارشناس سئو کمک بگیرید. همچنین بهبود سئو یک پروسه چند ماهه یا حتی چند ساله می‌تواند باشد.

غیرقابل پیش‌بینی بودنِ به روزرسانی الگوریتم‌های جستجو: شما نمی‌توانید پیش بینی کنید در آینده کدام گزینه می‌تواند از دید گوگل مناسب تشخیص داده شود. از این رو دائما باید هم اطلاعات خود درباره سئو و هم محتواهای سایتتان را به روز کنید.

مزایای تبلیغاتی گوگل

تبلیغات گوگل

دید فوری و نتایج فوری: در کمترین زمان به بیشترین مخاطب معرفی می‌شوید.

گزینه‌های هدف‌گیری پیشرفته: به‌طور اختصاصی می‌توانید مخاطبان هدف خود را مشخص کنید و تبلیغی ویژه برای آن‌ها طراحی کنید.

انعطاف در بودجه‌بندی و درج آگهی: گوگل توانسته است انواع گوناگونی از تبلیغات را عرضه کند. شما می‌توانید با توجه به بودجه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

محدودیت های تبلیغات گوگل

هزینه‌ها می‌تواند به سرعت افزایش یابد: با توجه به شرایط ناپایدار اقتصادی در ایران، نوع برند، نحوه تبلیغ و میزان رقابت تبلیغاتی در زمینه کاری شما می‌تواند به‌طور چشمگیری هزینه‌ها را افزایش دهد.

وابستگی به بودجه‌های تبلیغاتی: در گوگل ادز اولویت، بازگشت هزینه تبلیغات است. اگر تبلیغی نتیجه ندهد امکان ادامه دادن به آن تبلیغ وجود ندارد.

خستگی تبلیغات و پتانسیل برای نرخ تبدیل کمتر: زمانی که بدون برنامه فقط یک تبلیغ را همه جا استفاده کنید باعث خستگی مخاطب خود خواهید شد. تکرار بیش از حد یک تبلیغ اثربخشی و نرخ تبدیل آن را کاهش می‌دهد.

بررسی دقیق سئو و انتظاری که باید از آن داشته باشیم

مقایسه دقیق سئو و گوگل ادز

شما برای آنکه بدانید چه نتایجی را از سرمایه‌گذاری بر روی سئو باید مطالبه کنید نیاز دارید سئو و اجزای آن را بشناسید.

تعریف و اجزای کلیدی سئو

Search Engine Optimization که به اختصار به آن SEO (سئو) می‌گویند به معنای بهینه‌سازی موتور جستجو است. برای بهینه‌سازی حداکثر سایت خود باید بیش از ۲۰۰ فاکتور را رعایت کنید. این فاکتورها به مرور تغییر می‌کنند و ارزششان کم‌وزیاد می‌شود. به همین دلیل شما نیاز دارید همواره با یک متخصص سئو مشاوره کنید.

مهم‌ترین فاکتور‌های سئو

 • از سایتی با ساختار استاندارد استفاده کنید. در طراحی سایت خود حتما از یک متخصص کمک بگیرید.
 • سایت شما باید سرعت بالا و هاست با کیفیت داشته باشد.
 • تخصصی کار کنید و روی مخاطبان ویژه تمرکز کنید.
 • محتواهای شما باید مفید، جذاب و انحصاری باشند. به هیچ عنوان محتواهای خود را کپی نکنید. این عامل یکی از مهم‌ترین عوامل در ارتقا یا افت سئو است.
 • از بارگذاری فایل‌های صوتی و ویدیویی در سایت خود غافل نشوید.
 • طبق یک برنامه و استراتژی در زمان‌های مشخص تعداد مشخصی از محتواها را بارگذاری کنید.
 • سایت را در تعامل با مخاطبان قرار دهید و شرایط نظردهی و مشارکت برای کاربران را فراهم کنید.
 • کلمه کلیدی اصلی خود را در عنوان و تیتر صفحه به کار ببرید. متناسب با کلمه کلیدی محتوای خود را بنویسید.
 • بک‌لینک‌ها و لینک‌های داخلی و خارجی را جدی بگیرید.

مزایای بلندمدت سئو

سئو

به‌طور طبیعی افراد در هنگام جستجو در گوگل تنها به سایت‌های نشان داده شده در صفحه اول، به ویژه سه سایت ابتدایی صفحه مراجعه می‌کنند. اگر می‌خواهید در دنیای بی‌انتهای مجازی جایگاهی داشته باشید باید به صفحه اول برسید. بهبود سئو می‌تواند مخاطبان زیادی را به سایت شما بکشاند. تعداد زیاد مخاطب، مشتریان بیشتری نیز به همراه دارد و افزایش مشتری باعث کاهش هزینه‌های شما خواهد شد.

نقش رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک در هدایت ترافیک

اگر کاربران به واسطه جستجوی کلمات و عبارات در موتور جستجو به سایت شما هدایت شوند یک جستجوی ارگانیک انجام شده است. ترافیک حاصل از این جستجو نیز ترافیکی ارگانیک است. در واقع اگر شما بدون پرداخت پول یا بدون لینک از پلتفرم‌های مجازی، تنها از طریق سرچ، کاربری را جذب سایت خود کنید ترافیکی ارگانیک برای آن سایت رقم زده‌اید.

از مزایای ترافیک ارگانیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است.
 • دائمی است.
 • می‌توانید داده‌های حاصل از ترافیک ارگانیک را بررسی کنید تا بتوانید برای ادامه فعالیت خود برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشید.
 • رتبه‌بندی سایت را افزایش می‌دهد.
 • برندسازی می‌کند.
 • بر اعتبار شما می‌افزاید.

موارد مهم برای تعیین استراتژی سئو

استراتژی سئو

بهبود سئو نیاز به برنامه‌ریزی دارد. هر برنامه‌ریزی نیز نیازمند جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه‌وتحلیل آن خواهد بود. برای جمع‌آوری اطلاعات باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید.
 • مخاطبان هدف خود را بررسی کنید و بشناسید.
 • رقبای حیطه کاری خود را در عرصه مجازی بشناسید. سن سایت، استراتژی و لینک‌دهی آن‌ها را بررسی کنید.
 • از یک سئوکار حرفه‌ای مشاوره بگیرید تا بهترین استراتژی برای سایت شما را معرفی کند.

نمونه هایی از استراتژی های سئو موفق

نسبت به نوع سایت، میزان زمان فعالیت، نوع فعالیت و هدف می‌توان استراتژی‌های متفاوتی را برگزید. از نمونه‌های مهم و موفق استراتژی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استراتژی سایت های با سابقه

 اگر سایت شما زمان زیادی در حال فعالیت است و بین رتبه ۱۰ تا ۲۰ گوگل قرار دارد. این روش می‌تواند مشتریان زیادی برای شما به ارمغان بیاورد. بازنویسی محتواهای سایت، بهینه‌سازی صفحات، بک‌لینک گرفتن از اصول اولیه این استراتژی است.

استراتژی سایت های تازه تاسیس

 سایت‌های تازه تاسیسی که که می‌خواهند خیلی سریع افزایش ترافیک داشته باشند این روش را برمی‌گزینند. معمولا برای سایت صفحات محدودی در نظر می‌گیرند و روی کلمات کلیدی محدودی نیز تمرکز می‌کنند. در این روش حواستان باشد کیفیت محتوا را فدای سرعت افزایش ترافیک نکنید چون در طولانی‌مدت به ضرر شما خواهد بود.

استراتژی سایت‌های فروشگاهی

تعداد بالای صفحات سایت از ویژگی سایت‌های فروشگاهی است. در این استراتژی محتواهای دقیق و درست اهمیت زیادی دارند. از نوشتن متا دیسکریپشن به هیچ عنوان غافل نشوید. لینک‌دهی داخلی را جدی بگیرید و برای مطالب مرتبط در سایت لینک‌دهی داخلی انجام دهید. به طور مداوم ترافیک و بازخورد صفحات خود را بررسی کنید و در صورت ناکارآمدی دلیل آن را بیابید.

بررسی دقیق گوگل ادز

بررسی دقیق مزایای گوگل ادز

همان‌طور که در بالا ذکر شد اگر در کمترین زمان می‌خواهید به نتیجه برسید و بودجه کافی نیز دارید. گوگل ادز بهترین گزینه برای تبلیغات شما خواهد بود. از این رو به بررسی دقیق آن خواهیم پرداخت.

مروری بر تبلیغات گوگل و عملکردهای آن

تبلیغاتی که در گوگل انجام می‌شود معمولا در یکی از این چهار دسته استاندارد قرار می‌گیرد:

نرخ کلیک

 نرخ کلیک در گوگل ادز بین ۳ تا ۹ درصد است. بیشترین نرخ کلیک برای سایت‌های سرگرمی و جهانگردی و کمترین آن برای سایت‌های مالی و مخابراتی است.

پرداخت به ازای هر کلیک

معمولا در این روش بنر تبلیغاتی شما در سایتی دیگر قرار می‌گیرد و به ازای هر کلیک مبلغی را به آن سایت پرداخت می‌کنید. اگر یک بودجه ثابت برای تبلیغات خود در نظر دارید این روش می‌تواند برای شما مفید باشد.

نرخ تبدیل

 معمولا برای محاسبه این مسئله است که هر چند تا کلیک می‌تواند منجر به یک تغییر شود. معمولا برای اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که رابطه بین تعداد کلیک و تعداد نصب را با هم مقایسه می‌کند.

هزینه به ازای فعالیت

 در این روش شما تنها زمانی هزینه پرداخت می‌کنید که فرد کلیک‌کننده روی تبلیغات، اقدامی مثل خرید انجام دهد. از این طریق می‌توانید با تقسیم هزینه‌ای که کل تبلیغات برای شما دارد بر تعداد کل مشتریانی که از این راه به شما پیوسته‌اند، هزینه هر اقدامی را به راحتی محاسبه کنید.

نتایج فوری و تبلیغات هدفمند

تبلیغ هدفمند در گوگل ادز بر اساس شناخت مخاطب هدف و تبلیغات رقبا می‌تواند نتایج فوری زیر را به همراه داشته باشد:

 • افزایش فروش در کمترین زمان ممکن
 • تمرکز بر یک نوع مخاطب خاص
 • مدیریت بودجه تبلیغاتی به بهترین روش
 • امکان جبران هزینه تبلیغات
 • افزایش نرخ بازدید و آگاهی از وجود برند
 • امکان بررسی نتایج کمپین تبلیغاتی

ساختار هزینه و ملاحظات بودجه

شما پیش از اختصاص بودجه باید از موارد زیر مطلع شوید:

 • وضعیت برند خود
 • خواسته مشتریان
 • ترندهای روز موجود در بازار

سپس شما می‌توانید در کنار این اطلاعات از گوگل آنالیتیکس هم کمک بگیرید. بر اساس این اطلاعات و بودجه‌ای که امکان تامینش را دارید یکی از چهار روش استاندارد گفته شده در بالا را می‌توانید به کار ببرید.

مطالعات موردی که کمپین های تبلیغاتی موفق گوگل را نشان می دهد

بسیاری از برندها از کمپین‌های تبلیغاتی گوگل استفاده می‌کنند. برای مثال دانشکده پزشکی Trinity در تورنتو نمونه‌ای بسیار موفق در این زمینه است. این دانشکده به دنبال هدف رشد تهاجمی بود برای همین گوگل ادز را انتخاب کرد. کمپین PPC برای آن‌ها با شناخت واژگان کلیدی که کاربران بسیار جستجو کرده‌اند شروع شد. آن‌ها دقیقا مخاطب هدف خود را مشخص کردند. در کنار کلمات کلیدی پرکاربرد، لیستی از کلمات کلیدی دیگر را که نباید استفاده کنند نیز تهیه کردند. این تخصصی شدن تبلیغ توانست هزینه تبلیغات را برای آن‌ها کاهش دهد.

تارینوتک، خدمات دیجیتال مارکتینگ برای فروش چند برابری شما

تارینوتک

در آینده‌ای نه چندان دور تمامی کسب‌وکارها آنلاین خواهند شد. برای جا نماندن از قطار پیشرفت باید به روز شوید. اگر قصد طراحی سایت دارید تا بتوانید کسب و کار خود را به فضای مجازی بیاورید؛ یا می‌خواهید سئو سایت خود را بهبود ببخشید؛ شرکت تارینوتک پیشرو در زمینه طراحی سایت شرکتی و ارائه خدمات سئو سایت به‌طور تخصصی در این راه پر از چالش و پر از رقیب می‌تواند در کنار شما باشد. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری هستید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید، می‌توانید با متخصصان ما به صورت رایگان مشاوره داشته باشید.

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button