آکادمی

Status code چیست ؟

Status code چیست ؟

Status code چیست ؟

کد هایی هستند که هر زمانی که شما مرورگر را باز می‌کنید و یک آدرس اینترنتی جستجو می‌کنید، ابتدا از سمت مرورگر و رایانه شما درخواستی به سمت سرور فرستاده می‌شود. سپس سرور پاسخ شما را در قالب یک کد وضعیت سرور به مرورگر شما ارسال می‌کند Status code ا کد های وضیعت

Status code HTTP چیست ؟

ممکن است برای کاربران شما کد های وضیعت HTTP اهمیت زیادی نداشته باشد با این حال، آنها برای سئو و سلامت عمومی وب سایت بسیار مهم هستند. این کدهای وضعیت به شما می گویند وقتی مرورگرها سعی می کنند با وب سایت شما تماس بگیرند چه اتفاقی می افتد. آن‌ها نشان می‌دهند که چه زمانی همه چیز درست پیش می‌رود و چه زمانی همه چیز اشتباه می‌شود

به علاوه، آنها برای گوگل اهمیت زیادی دارند

بنابراین، آنها برای سئو اهمیت زیادی دارند.

کدهای وضعیت HTTP چیست و به چه معناست؟

کد وضعیت HTTP پیامی است که سرور وب‌سایت به مرورگر ارسال می‌کند تا نشان دهد آیا می‌توان آن درخواست را برآورده کرد یا خیر.

مشخصات کدهای وضعیت توسط W3C تنظیم می شود. کدهای وضعیت در هدر HTTP یک صفحه تعبیه شده است تا نتیجه درخواست خود را به مرورگر اعلام کند

هر محدوده HTTP مشخص میکند که کد های وضیعت کجا با خطا مواجه شده است

در اینجا 5 محدوده و معنای آنها آمده است

1xx: اطلاعاتی
2xx: موفقیت!
3xx: تغییر مسیر. صفحه درخواستی به جای دیگری منتقل شده است.
4xx: خطای مشتری. مشکلی در نحوه درخواست مرورگر برای صفحه وجود دارد.
5xx: خطای سرور. در روشی که سرور سعی کرد صفحه را ارسال کند مشکلی پیش آمد.

200200: موفقیت

دیدن صفحات با وضعیت 200 نتیجه ای است که به آن امیدوار هستید. سرورها 200 کد وضعیت یا هر کدی
در محدوده 2xx را زمانی که همه چیز طبق برنامهکار می کند، برمی گرداند. این بدان معناست که سرور، مرورگر و بازدیدکنندههمگی خوشحال هستند.

301-302301: تغییر مسیر دائمی

وقتی URL درخواستی به طور دائم به یک URL جدید منتقل شود، یک سرور یک پاسخ HTTP 301 را برمی‌گرداند. اگر کاربری سعی کند از URL قدیمی بازدید کند، وضعیت HTTP 301 را برمی گرداند و مرورگر را به URL جدید نشان می دهد. اگر صفحه ای را بدون اضافه کردن ریدایرکت 301 جابجا کنید، کاربرانی که سعی در بازدید از URL قدیمی دارند، خطای 404 را مشاهده خواهند کرد. به علاوه، استفاده از وضعیت HTTP 301، پیوند کامل را به URL نهایی منتقل می کند.

302: پیدا شد

وضعیت 302 HTTP به مرورگر می گوید که صفحه درخواستی پیدا شده است، اما در یک URL متفاوت وجود دارد. سپس مرورگر آن URL به روز شده را درخواست می کند. از آنجایی که این وضعیت کمی مبهم است، بهتر است هنگام جابجایی دائمی یک صفحه از تغییر مسیرهای 301 استفاده کنید. با این حال، 302 تغییر مسیر هنوز از پیوند کامل عبور می کنند

404404 پیدا نشد

شناخته شده ترین کدهای وضعیت 4xx، سرورها زمانی که مرورگر URL را درخواست می کند که سرور نمی تواند آن را پیدا کند، خطای 404 را برمی گرداند. این پاسخ‌ها می‌توانند از تجربه کاربری بسیار بد باشند زیرا افرادی را که تلاش می‌کنند به صفحه مورد نظر برسند ناامید می‌کنند. از منظر سئو، سایتی با تعداد زیادی خطای 404 به گوگل می گوید که احتمالاً به خوبی نگهداری نمی شود و تجربه خوبی را به کاربران ارائه نمی دهد.

خطاهای 404 سایت خود را از طریق کنسول جستجوی گوگل زیر نظر بگیرید و سعی کنید تعداد خطاها را به حداقل برسانید.

با هدایت مجدد صفحات هنگام جابجایی، به روز نگه داشتن پیوندهای خود و اطمینان از اینکه صفحات حذف شده وضعیت HTTP 410 را برمی گردند، از خطاهای 404 جلوگیری کنید.

410: رفت

هنگامی که URL درخواست شده توسط مرورگر حذف شد، سرورها وضعیت HTTP 410 را برمی‌گردانند. برای یک کاربر انسانی، نتیجه مشابه 404 است. آنها صفحه خطای تعیین شده را خواهند دید.

با این حال، برای موتورهای جستجو، یک 410 می گوید که صفحه حذف شده است و آنها نباید آن URL را ایندکس کنند.

451: به دلایل قانونی در دسترس نیست

این یک کد وضعیت HTTP نسبتاً جدید است. باید برای نشان دادن اینکه یک صفحه به دلایل قانونی مانند درخواست حذف DMCA یا حکم دادگاه حذف شده است استفاده شود.

کلیه این Status code ها بر روی سئو سایت و تجربه کاربر از سایت طراحی شده تاثیر میگذارد پس باید. این موارد را حل کرده.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *