نقش وب‌سایت در برندینگ

نقش وبسایت در برندینگ

وبسایت یکی از عناصر برندینگ در فضای آنلاین است. هدف از طراحی یک سایت می‌تواند هر چیزی باشد. برای مثال به عنوان نمایندگی یک شرکت فعالیت کند، راهی برای فروش محصولات شرکت باشد، منجر به جذب بازدید کنندگان بیشتر و به تبع آن شناخت بیشتر برند شود و در کل بازگشت سرمایه را به دنبال داشته باشد.

تمامی این موارد عواملی مهم در برندسازی محسوب می‌شوند. عواملی که شهرت آنلاین شما را تقویت می‌کنند و به اقتدار مارک تجاری شما در این فضا، در کنار فضای فیزیکی می‌افزایند. با ما همراه باشید تا درباره اهمیت نقش طراحی سایت در برندینگ و چگونگی روند کار همراه با مثال‌هایی شفاف نکاتی را بیان کنیم.

 ارتباط وب‌سایت و هویت برند

نقش وبسایت در برندینگ

برند شخصیت یک مارک تجاری، صدا و شیوه رفتار مختص به آن است. شما به عنوان یک تجارت نیاز دارید تا روی برندسازی خود کار کنید که به این منظور باید روی دو محیط آنلاین و آفلاین تمرکز داشته باشید. بسیاری از افراد وقتی صحبت از برند می‌شود، یاد طراحی لوگو یا یک پالت رنگ ثابت می‌افتند. اما برندسازی چیزی بیش از این موارد پایه و عامیانه است و می‌تواند مفاهیم بسیار گسترده‌تری را شامل شود. امروزه کسب‌وکارها برای دیده شدن باید جایی حضور داشته باشند که مخاطب در آن‌جا بیشترین وقت خود را صرف می‌کند. در حال حاضر هیچ مکانی به اندازه فضای آنلاین و به طور اختصاصی در موتورهای جستجو نمی‌تواند برای برندسازی مؤثر باشد.

وبسایت هم تراز با شبکه های اجتماعی

شما حتی با وجود داشتن صفحات مجازی در رسانه‌های اجتماعی مختلف، نباید از داشتن یک وب‌سایت اختصاصی غافل شوید. یک وب سایت به خوبی می‌تواند ارزش‌های شرکت شما را منتقل کند و به مشتریان اجازه دهد تا در سطح صمیمی‌تر و قوی‌تری با شما ارتباط بگیرند. توجه داشته باشید که شما برای ارتباط مؤثر با مصرف‌کننده نیاز دارید تا فضایی قابل اعتماد برای او ایجاد کنید. جایی که قانونی باشد و بتواند نیازهای مخاطب را پاسخگو باشد. امروزه برای وفاداری به برند به عوامل متعددی نیاز دارید که طراحی وب‌سایت یکی از موثرترین آن‌هاست. با طراحی سایت می‌توانید در ایجاد آگاهی از برند و نمایش مارک تجاری خود به مشتریان احتمالی کمک کنید.

نحوه انعکاس ارزش‌های شرکت شما در طراحی سایت چگونه است؟ در پاسخ باید بگوییم که وب‌سایت کسب و کار شما، مهم‌ترین کانال بازاریابی برای برقراری ارتباط با هویت برند شماست. راه‌حلی که کسب‌وکار شما را از سایر رقبا جدا می‌کند. از جمله مکان‌هایی که مصرف‌کننده هنگام جستجوی پاسخ پرسش خود به آن مراجعه می‌کند، اینترنت است. به همین دلیل بسیار حیاتی است که وب‌سایت شما در این مکان حضور داشته باشد تا بتواند با ارائه پاسخ و پیام درست، هویت برندتان را به تصویر بکشد.

داستان برند و ارتباط با مخاطبان

نقش برند در ارتباط با مشتری

عناصر چندرسانه‌ای و بصری در کنار محتواهای متنی از جهات مختلف به مشتریان کمک می‌کنند تا برند شما را بیشتر بشناسند و با آن تعامل بهتری برقرار کنند. در واقع می‌توان گفت امروزه محتواهای بصری به ابزاری قدرتمند در دیجیتال مارکتینگ و انتقال پیام برند تبدیل شده‌اند. کسب‌وکارها بر اساس طیف گسترده‌ای از محتواها همچون محتواهای متنی، تصاویر، ویدئوها و اینفوگرافیک‌ها، با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنند. به همین دلیل امروزه هر تجارتی سرمایه‌گذاری زیادی روی این بخش از برندسازی دارد.

استفاده از رنگ‌ها، فونت‌ها و عناصر طراحی اختصاصی در محتواهای منتشر شده در سایت شما می‌تواند یک هویت بصری قوی از برندتان ایجاد کند. هویتی که فوراً در هر زمان و مکانی توسط مشتریان شناخته شود. اما از جمله روش‌های ارتقاء محتوای سایت به منظور جذب مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

توجه به قیف فروش و مشتریان فعلی

اگر می‌خواهید از نقش طراحی سایت در برندینگ نهایت استفاده را ببرید، باید علاوه بر سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، برای محتوای خوب برنامه‌ریزی کنید. در تولید محتوا اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، دادن پاسخ صحیح و کامل به پرسش‌های مشتریان است. این کار می‌تواند ما را به سمت ایده‌های محتوایی کارآمدی هدایت کند که همگی در برندسازی و رشد تجارت ما کمک‌کننده خواهند بود. ضمن اینکه برای ایجاد استراتژی محتوایی، حتماً به رفتار خرید مشتریان فعلی توجه داشته باشید.

توجه به رقبا

آنالیز رقبا

شما باید در تمامی مکان‌هایی که مشتریان احتمالی قرار دارند، حضور پیدا کنید. در بازاریابی دیجیتال هیچ‌ مکانی بهتر از وب‌سایت رقبا نیست. اگر برندی را می‌شناسید که در حوزه خود سرآمد و شناخته‌ شده است، حتماً از محتواهای کاربردی و دیده شده آن‌ها ایده بگیرید.

کمک گرفتن از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

شما باید به گوگل بروید و به دنبال تمامی کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان باشید. این کلمات می‌توانند از شیر مرغ تا جان آدمیزاد باشند، اما هر چه که هستند، باید ربطی به تجارت و مشتریان شما داشته باشند. این کلمات مجموعه عباراتی هستند که مخاطبان شما در حال حاضر به دنبال سرچ کردن آن‌ها هستند. کلماتی که اغلب در نتایج جستجو به نمایش درمی‌آیند.

ساماندهی طوفان‌های فکری

گاهی یک یا چند ایده محتوایی می‌تواند به صورتی عمیق با مخاطبان شما ارتباط برقرار کرده و در برندسازی تجارت شما بسیار مؤثر واقع شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که همیشه از یک دفترچه یادداشت برای ثبت طوفان‌های فکری خود برای مواقع ضروری استفاده کنید.

تولید محتوایی مفید، کارآمد و یونیک

توجه داشته باشید که سراسر وب پر است از محتواهای تکراری که حرفی برای گفتن ندارند. به همین دلیل برای دیده شدن بین هزاران تجارت مشابه، کسب‌وکار شما نیاز به ارائه تجربه‌ای متفاوت و یونیک دارد. محتوایی که بتواند ارزشی را ایجاد کند و برای مخاطب کارآمدی لازم را داشته باشد.

وب‌سایت و استراتژی بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ

برای درک بهتر نقش طراحی سایت در برندینگ، باید به سراغ مفاهیم دیگری از جمله دیجیتال مارکتینگ، سئو و استراتژی‌های مربوط به این دو مورد هم برویم. شما برای دیده شدن نیاز دارید تا از طریق وب‌سایت خود استراتژی‌های قدرتمندی در زمینه بازاریابی دیجیتال داشته باشید. یکی از این استراتژی‌ها، ارائه کمپین‌های تبلیغاتی است. این مورد چیزی فراتر از دستیابی به رتبه‌های نخست گوگل و ترافیک بیشتر است. در واقع شما باید از طریق بهینه‌سازی سایت خود، نسبت به جذب مشتریان جدید طی یک کمپین تبلیغاتی موثر اقدام کنید.

اگر استراتژی شما کارآمد باشد، سئو به خوبی برای تجارت شما کار می‌کند، ترافیک وب‌سایت شما افزایش پیدا می‌کند، تبلیغات شما دیده می‌شوند و اثرگذاری مورد انتظار را روی مخاطب خواهند داشت. در ادامه نیز شاهد بازگشت سرمایه و سودآوری لازم خواهید بود. در یک کلام می‌توان گفت که بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی و عملکرد وب‌سایت، برای دستیابی به مخاطبان هدف، افزایش تبدیل و رشد کسب‌وکار شما ضروری هستند. به این منظور استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل وب از اهمیت زیادی برخوردار هستند، زیرا در ارائه آمارها و گزارش‌های لازم برای تدوین یک استراتژی قوی کارآمد هستند.

مطالعه موردی برندینگ از طریق وب‌سایت

شرکت آمازون

برندهای شناخته شده همیشه در فضای آنلاین با یک رابط کاربری شیک و کاربر پسند حضور داشته و دارند. همه این برندها روزی از جایی کار خود را آغاز کردند که شاید اکنون شما در آن نقطه قرار دارید. از جمله این برندهای شناخته شده می‌توانیم به آمازون و حتی نسخه‌های داخلی مانند دیجی‌کالا اشاره کنیم.

طراحی سایت آمازون توانست یک ایده کاملاً معمولی را به یک برند بزرگ در سطح جهانی تبدیل کند.آمازون به عنوان یک غول تجارت الکترونیک در جهان، در حال حاضر سومین شرکت بزرگ در دنیا بعد از والمارت و یک شرکت پتروشیمی در چین محسوب می‌شود. ایده ساخت آمازون از ابتدا ایجاد یک کتاب‌فروشی در سال ۱۹۹۴ بود. اما بعدها با گسترش سایت، محصولات دیگر و دسته‌بندی‌های جدیدتری نیز به آن اضافه شد، به طوری که امروزه به عنوان یک خرده‌فروشی آنلاین مطرح در بیشتر کشورهای دنیا خریدار دارد.

بر خلاف تصور، آمازون از موارد بسیار خارق‌العاده‌ای یا عجیب برای این کار استفاده نکرد. این شرکت تنها با تکیه بر رنگ‌ها و تصاویر هیجان‌انگیز توانست تجربه کاربران را بهبود دهد، آن‌ها را درگیر کند و کاربران ورودی به سایت را از هر نقطه‌ای از جهان به مشتری تبدیل کند. در واقع عواملی همچون تجربه کاربری یکپارچه از طریق طراحی سایت قدرتمند در کنار استفاده از تصاویر باکیفیت و بهینه‌سازی کارآمد، خریداران را دقایق طولانی در این سایت نگه می‌دارند.

طراحی سایت با تارینوتک

اعضای تیم تارینوتک

حدود ۸۴ درصد از مصرف‌کنندگان امروزی تصور می‌کنند که وب‌سایت یک کسب‌وکار می‌تواند نسبت به شرکت‌هایی که تنها در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، معتبر تر جلوه کنند. به همین دلیل نقش طراحی سایت در برندینگ بسیار اهمیت دارد. طراحی وب‌سایت کمک می‌کند تا به خوبی کسب‌وکار خود را در معرض نمایش مشتریان قرار داده و از این طریق فروش خود را افزایش دهید. وب‌سایت شما می‌تواند سیلی از مشتریان جدید را به سمت تجارتتان روانه کند، محصولات و خدمات شما را در معرفی کند، نظرات مشتریان فعلی شما را به مشتریان بالقوه به اشتراک بگذارد، از نقشه‌های گوگل برای پیدا کردن راحت‌تر محل کسب‌وکار شما استفاده کرده و در نهایت جایگاه شما را در صنعت تثبیت کند.

اما همه چیز در طراحی یک وب‌سایت خوب خلاصه نمی‌شود. در واقع شما برای برندسازی همیشگی و ماندگار نیاز به بهینه‌ نگه داشتن وب‌سایت خود دارید که شامل استفاده از تمامی ابزارهای سئو در کنار تولید محتوای حرفه‌ای می‌شود. به‌روزرسانی مداوم سایت، در کنار آپدیت محتواهای قدیمی از سری نیازهای کسب‌وکار شماست که برای باقی ماندن در عصر دیجیتال به آن نیاز دارید. شما برای این منظور و حفظ همیشگی هویت برند خود می‌توانید از خدمات مجموعه تارینوتک استفاده کنید. اگر آماده شروع به کار هستید، می‌توانید برای رشد و دیده شدن گام اول را از همین نقطه بردارید. این امکان برای شما فراهم است که از متخصصان دیجیتال مارکتینگ تارینوتک برای دریافت مشاوره رایگان و پاسخ‌دهی به تمامی سوالات خود در زمینه طراحی سایت و بهینه‌سازی آن نیز بهره‌مند شوید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *