UI/UX چیست و چه تاثیری بر جذب مشتری دارد؟

برای تعریف UI/UX باید جداگانه آنها را توضیح داد.”UI” مخفف “User interface” است که به معنای “رابط کاربری” و “UX” مخفف  “User exprience” و به معنای تجربه ی کاربری است.

رابط کاربری یا همان UI در واقع ظاهری است که در طراحی سایت شما دیده می شود و زمانی که سایت شما از جنبه های مختلف، ظاهری جذاب دارد، اعم از شکل، رنگ، فرم، تصاویر و طراحی که باعث ایجاد حس زیبایی شناسی در مخاطب می شود، یعنی سایت شما UI خوبی دارد.

UI/UX چیست و چه تاثیری بر جذب مشتری دارد؟

تجربه کاربری هم در واقع به ایجاد بهترین تجربه مخاطب به هنگام استفاده از سایت مربوط می شود که باعث سردرگمی او و یا خسته و نا امید شدن او به هنگام استفاده از سایت ما و خدماتش نشود.

در طراحی UI/UX بیشتر از هرچیزی حوصله و خلاقیت بالا بسیار مهم است. نکته ی دیگری که باید به آن توجه شود این است که شما در رابط کاربری در واقع برای جلب توجه صاحب سایت و کسب و کار و بعد از آن کسانی که قرار است سایت را ملاقات کنند کار می کنید اما در تجربه کاربری بیشترین تلاش ما برای ملاقات کنندگان سایت و استفاده ی آسان آنها از سایت صورت می گیرد.

حتی در دنیای پیرامون ما هم تمام ابزار و ساخته هایی که دیده می شوند دارای میزان کیفیتی از رابط و تجربه ی کاربری هستند که آنها را جذابتر، کاربردی تر و یا بالعکس غیر قابل استفاده و غیر جذاب می کند.

در واقع UX به تعبیری استخوان بندی و پیکره ی اصلی سایت را تشکیل می دهد که طراح UI باید بر اساس آن طراحی و گرافیک سایت را انجام دهد.

UI/UX چیست و چه تاثیری بر جذب مشتری دارد؟

مثالی برای درک بهتر تاثیر UI/UX خوب در زندگی روزمره

همانطور که در شکل زیر می بینید دو بطری سس با طراحی متفاوت وجود دارد. بطری سمت راست اولین طراحی این شرکت بود که با مشکل باقی ماندن سس در انتهای بطری و بیرون نیامدن آن مواجه بود. اما در شکل سمت چپ که بعد از اصلاح مشکل طراحی شد، هم به لحاظ ظاهری و هم به لحاظ کاربردی و رفع مشکل به دلیل طراحی درست مورد توجه همگان قرار گرفت و دغدغه ی مشتریان خود را حل کرد.

UI/UX چیست و چه تاثیری بر جذب مشتری دارد؟

نمونه ی دیگری را در طراحی دو کفش می بینید که یکی بدون توجه به حالت استاندارد و بسیار غیر حرفه ای طراحی شده و دیگری با رعایت بهترین اصول طراحی برای استفاده راحت تر و بهتر مخاطب در کنار توجه به ظاهری زیباتر طراحی شده است.

UI/UX چیست و چه تاثیری بر جذب مشتری دارد؟

در کل هر محصولی که تولید می شود اگر از نظر زیبایی یا همان یو آی خوب باشد اما کارایی مطلوبی نداشته باشد کم کم از طرف مصرف کنندگان و مخاطبانش طرد می شود مثل خودروهای چینی که پس از مدتی کم کم طرفداران خود را به دلیل کارآیی غیرمطلوبش از دست دادند :د

UI/UX چیست و چه تاثیری بر جذب مشتری دارد؟

بالعکس این هم وجود دارد که محصول کارآیی یا همان یو ایکس مطلوبی دارد اما از نظر زیبایی در حد مطلوبی قرار ندارد و ممکن است کم کم نظر مخاطبانش به سمت محصولات دیگر جذب شود. به همین سبب است که امروزه بهترین برندها یو آی بسیار عالی و حتی فراتر از استاندارد دارند و از UX بسیار مطلوبی هم در کنار آن بهره می برند.

به همین دلیل مخاطبان را چنان درگیر خود می کنند که رفتن به سمت برند دیگر برای مخاطب بسیار سخت خواهد شد. در واقع امروزه بدون این دو فاکتور چه در بخش محصولات و چه در بخش خدمات موفقیت و رسیدن به رتبه های عالی تقریبا امکان ناپذیر خواهد بود.

اگر خوب دقت کنید خواهید دید که هرچه در جهان وجود دارد از دو جنبه ظاهر و کارآیی در کنار هم تشکیل شده اند. هرچه این دو جنبه با کیفیت و بهتر باشند موثرتر خواهند بود.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *