طراحی سایت یوزر فرندلی

وب سایت کاربر پسند به چه معناست

وبسایت کاربر پسند؛ به وبسایتی گفته می‌شود که شیوه طراحی‌ آن راحتی کاربران در دسترسی به اطلاعات و همچنین انجام فعالیت‌های مختلف در فضای سایت را امکان پذیر می‌کند.

معمولا ساخت این نوع از وبسایت با تمرکز بر بهبود تجربه کاربران صورت گرفته و در همین‌‌راستا تکنیک‌هایی همچون طراحی‌های بصری، عملکرد صحیح، سادگی در استفاده، قابلیت دسترسی از طریق دستگاه‌های مختلف، سرعت بالا و… به کار گرفته می‌شوند. نتیجه این تلاش، ایجاد تغییراتی مثبت در رتبه‌بندی کلی وبسایت و همچنین روانه شدن سیلی از بازخورد‌های سازنده به سوی آن است.

اهمیت وب سایت های کاربر پسند

وب سایت های یوزر فرندلی به واسطه طراحی مناسب، استفاده از گرافیک بصری، امکان دسترسی راحت کاربر به اطلاعات‌شان‌، ساختار منسجم، توانایی استفاده از ویژگی‌های متنوع از جمله فرم‌های تعاملی و… بستر مناسبی برای بهبود تجربه کاربری را فراهم می‌زنند. معمولا نتیجه تلاش برای قرارگیری محتواهایی جذاب، آموزنده و خواندنی در فضای این نوع از وبسایت‌ها؛ افزایش مراجعه بازدید‌کنندگان مختلف و بهبود ترافیک و بازدید کلی آنان است.

تاثیر وبسایت های کاربر پسند بر تجربه کاربری

اهمیت طراحی سایت کاربر پسند

معمولا موتور‌های جست‌و‌جو نسبت به رتبه‌دهی به وبسایت‌هایی با تجربه کاربری مناسب، تمایل بیشتری نشان داده و همین‌ مسئله، منجر به دیده شدن این نوع از وبسایت، عملکرد‌ هدفمند آن و جذب بالای بازدیدکنندگان می‌شود. وبسایت‌های کاربر پسند به واسطه برقراری ارتباط خوب و سازنده با کاربران مختلف و همچنین ارائه محتوایی کاربردی و قابل اعتماد، در جلب اعتبار و توجه مخاطبان به خوبی عمل می‌کنند.

ایجاد قابلیت‌های تجاری بهتر برای فروشندگان و مشتریان و… از دیگر مواردی‌ست که اهمیت این نوع از وبسایت‌ها را به اثبات می‌رساند.

نتیجه‌دهی این امر به واسطه فرم‌های سفارش، سیستم‌های پرداخت آنلاین، نمایش محصولات با تصاویر و توضیحات کامل و… میسر شده و در نهایت نیز یک ساختار قوی و مناسب برای انجام مبادلات تجاری ایجاد می‌شود.

ویژگی های کلیدی وبسایت های کاربر پسند

ویژگی وب سایت های یوزر فرندلی

تبدیل یک وبسایت به وبسایتی خوب و در عین‌حال کاربر پسند، مستلزم توجه به نکات و ویژگی‌های مهمی‌ست که دریافت رتبه از موتور‌های جست‌و‌جوگر را آسان می‌سازند.

به عنوان‌مثال، بسیاری از کاربران در ورود اولیه خود به وبسایت‌ شما، شیوه طراحی قالب آن را مورد توجه قرار داده و اگر حس خوبی از آن دریافت نکنند یا زمان زیادی را برای ورود به بخش‌های مختلف صرف کنند، احتمالا برای دستیابی به هدف خود، به سراغ وبسایت‌های دیگر خواهند رفت! پیامد‌های منفیِ این تصمیم‌ نیز به سوی سئوی وبسایت‌ شما روانه خواهد شد!

بنابراین اگر فرایند طراحی وبسایت با ویژگی‌های مهم و موثری آمیخته شود، نتیجه حاصل شده نیز کاملا مطلوب و مطابق با انتظاراتتان خواهد بود.

وضوح و سادگی

طراحی سایت ساده و کاربر پسند

از آنجایی که وضوح و سادگی یک وبسایت، تاثیر شگرفی بر بهبود تجربه کاربری دارد، پس اگر به عنوان اولویتی مهم در فرایند کاری طراحان قرار گیرد، دسترسی کاربران به اطلاعات مختلف و همچنین جست‌و‌جو در میان بخش‌های مختلف سایت را آسان می‌سازد. اگر طراحی یا ساختار پیچیده‌ وبسایت‌تان، فعالیت کاربر را با چالش‌هایی مواجه کند، احتمال انتخاب گزینه‌های دیگر از جانب او نیز افزایش خواهد یافت.

وضوح و سادگی در طراحی سایت به مواردی همچون سادگی و نظم سایت، دسترسی آسانِ کاربران به المان‌های مختلف مانند منوها، دکمه‌ها و فرم‌ها، استفاده از طرح‌بندی منظم و استاندارد و… اشاره دارد. انتخاب رنگ‌های متناسب و روشن در فرایند طراحی، به وضوح کلیت صفحه کمک می‌کند. علاوه بر این موارد، تولید محتوای خود را بهتر است به صورت کوتاه، واضح و مفید انجام دهید. به عبارتی، محتوایی را منتشر کنید که درک و تحلیل آن سخت نباشد. استفاده از جملات ساده و قابل‌فهم، تصاویر و ویدئوهای مناسب و همچنین ارائه اطلاعاتی سازمان‌یافته و هدفمند و… تجربه کاربری مناسبی را برای وبسایت‌ شما رقم خواهند زد.

زمان بارگذاری سریع

مزایای داشتن وبسایت یوزرفرندلی چیست

از آنجایی که تمامی کاربران انتظار دارند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به صفحات مختلف هر سایت دسترسی پیدا کنند، بنابراین زمان بارگذاری کوتاه، افزایش رضایت‌شان از عملکرد آن را به دنبال خواهد داشت. با توجه به شواهد و تجربیات به دست آمده در این زمینه، زمان بارگذاری طولانی وبسایت معمولا با نتیجه‌ای همچون ترک آن توسط کاربران مصادف است.

همچنین؛ هدر رفت ترافیک به علت زمان بارگذاری طولانیِ هر صفحه از آن، فرصت نمایش منابع و انجام تبلیغات را نیز از بین خواهد برد. علاوه بر این موارد؛ سرعت بارگذاری وبسایت، عملکرد موتور‌های جست‌و‌جوگر را نیز بهبود می‌بخشد. چرا که در صورت دریافت رتبه از سوی آنان، زمان بارگذاری وبسایت شما افزایش یافته و آنگاه عملکرد کسب‌و‌کارتان هم بهبود خواهد یافت. اگر بخش‌های مختلف وبسایت‌ با سرعتی بالا برای برای مخاطبان نمایش داده شوند، تراکنش‌ها و اقدامات خرید بیشتری انجام گرفته و در نهایت نیز بازدهی و رونق کسب‌وکار شما افزایش خواهد یافت.

پاسخگویی و سازگاری با موبایل

با توجه به این که امروزه؛ دسترسی به اطلاعاتِ وبسایت‌های مختلف به واسطه موبایل صورت می‌گیرد، بنابراین پاسخگویی و سازگاری سایت با این دستگاه‌، نقش مهمی در ایجاد ترافیک بیشتر و کاربر پسند بودن آن ایفا می‌کند. در نتیجه، اگر عملکرد سایت بر روی موبایل‌تان به خوبی انجام شده و به درخواست‌ها و نیازهای کاربران در این‌باره به خوبی توجه گردد، آنگاه رضایت و تعامل آنان نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. معمولا الگوریتم‌های گوگل؛ اعطای رتبه به وبسایت‌های سازگار با موبایل را در اولویت خود قرار می‌دهند. بنابراین سازگاری با موبایل و قابلیت پاسخگویی به نیازهای کاربران، منجر به برتری سایت و بهبود رتبه آن خواهد گشت.

خوانایی و دسترسی

منظور از خوانایی سایت این است که صفحات مختلف آن به طور قابل‌فهم و راحتی برای کاربران، قابل مطالعه و استفاده باشند. این مسئله شامل استفاده از خطوط قابل خوانش، رنگ‌های مناسب، فاصله‌بندی مناسب بین متن و… می‌شود. علاوه بر این، دسترسی همه‌جانبه به محتوا نیز در بهبود تجربه کاربری اهمیت بسزایی دارد. یک وبسایت کاربر پسشند، قابلیت دسترسی به محتوا برای افرادی با بینایی ضعیف، شنوایی پایین، معلولیت جسمی و… را نیز به خوبی فراهم می‌کند. بنابراین ترکیب خوانایی و دسترسی به یک سایت، منجر به بهبود تجربه کاربری و افزایش رضایت کاربران خواهد گردید.

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button