سرعت صفحه چیست؟

speed page

برای توضیح سرعت  صفحه یک وب سایت می توان از یک مثال ساده که روزمره با آن سروکار داریم استفاده کنیم.وقتی در رستورانی سفارش غذا را ثبت کرده اید و منتظر هستید تا  غذای شما آماده شود.تصور کنید آماده شدن غذا بسیار طولانی شود .اتفاقی که   رخ می دهد این است که دیگر به آن رستوران نمی رود و به دیگران نیز توصیه می کنید که از آن رستوران استفاده نکنند.
همین اتفاق عینا برای وب سایتی رخ می دهد وقتی یوزر وارد سایت و مدت زمانی که اولین المان های سایت را ببیند بیشتر از چند ثانیه طول بکشد سایت را ترک می کند.که منجر می شود نرخ خروج از سایت افزایش یافته و در رتبه بندی موتورهای جستجو ،رتبه کمی بگیرید و باعث کاهش ترافیک وب سایت می شود. سایت های که به آرامی بارگذاری می شوند،عملکرد ضعیفی داشته و کاربران خود را به مرور از دست می دهد اما اگر سایتی با سرعت لود بالایی داشته باشید،ترافیک بیشتری دریافت می کنید و و نرخ تبدیل CTR  نیز افزایش می یابد.

speed page

چرا سرعت سایت مهم است؟

در ادامه مواری توضیح داده می‌شود که به اهمیت سرعت سایت و رعایت ملزومات آن در طراحی سایت آشنا می‌شوید:

۱-نرخ تبدیل (CTR)

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که سرعت سایت ،بر نرخ تبدیل (CTR) تأثیر می‌گذارد. نه تنها کاربران بیشتری در  این سایت باقی می مانند، بلکه با نرخ های بالاتری نسبت به سایت های با سرعت پایین تبدیل می شوند. تعدادی از شرکت‌ها دریافته‌اند که کاهش چند میلی‌ثانیه‌ای در زمان بارگذاری صفحه، تاثیر بسیاری بر نرخ تبدیل دارد.
برای روشن تر شدن مسئله و اهمیت آن در زیر چند نمونه بیان شده است.

شرکت Mobify بیان می کند که کاهش ۱۰۰ میلی ثانیه زمان بارگذاری صفحه اصلی  منجر به افزایش ۱.۱۱ درصد در نرخ تبدیل شده است.

خرده فروش AutoAnything پس از کاهش زمان بارگذاری صفحه به نصف، ۱۲ تا ۱۳ درصد افزایش فروش را تجربه کرد.

Walmart بیان می کند که بهبود زمان بارگذاری صفحه به میزان یک ثانیه باعث افزایش ۲ درصدی نرخ تبدیل شد.

در نتیجه، بهبود عملکرد سایت بخش بزرگی از بهینه سازی نرخ تبدیل است.

۲-نرخ پرش(Bounce Rate)

نرخ پرش درصد کاربرانی است که پس از مشاهده تنها یک صفحه وب سایت را ترک می کنند. اگر صفحه ای در عرض چند ثانیه بارگیری نشود، ;کاربران از سایت خارج می شود.

speed page

۳-بهترین روش های سئو

موتور جستجوی گوگل بر نیاز کاربران و رضایت آنها توجه ویژه ای دارد. و در این راستا گوگل تمایل دارد در کمترین زمان ممکن ،اطلاعات درخواستی کاربران را ارائه دهد.که می توان گفت عملکرد سایت در رتبه بندی گوگل و همچنین برای سئو سایت اهمیت ویژه ای دارد.

۴-تجربه ی کاربر(UX)

زمان بارگذاری طولانی صفحه و پاسخ ضعیف به اقدامات کاربر، تجربه کاربری بدی را ایجاد می کند. با طولانی شدن زمان لود صفحه،کاربر سایت مورد نظر را ترک می کند.

عوامل اثرگذار بر سرعت سایت

سرعت صفحه

 ۱-وزن صفحه

منابعی که برای بارگیری و لود یک وب سایت نیاز است بسیار زیاد می باشد.از جمله:فایل های سنگین جاوا اسکریپت،محتوای ویدئویی،فایل های سنگین css و تصاویر با حجم و کیفیت بسیار بالا همگی وزن و زمان بارگذاری قابل توجهی را به صفحه وب اضافه می‌کنند.

سبک نگه داشتن وب سایت ها (یعنی اندازه فایل های کوچک و صفحات بارگذاری سریع) با افزایش قابلیت های فناوری های وب و پیچیده تر شدن وب سایت ها دشوارتر شده است. از یک صفحه سایت که به چندین عملکرد جاوا اسکریپت نیاز دارند تا صفحاتی با تبلیغات پاپ‌آپ گرفته تا صفحات اصلی با پس‌زمینه متحرک، طراحان سایت و توسعه دهندگان،تمایل دارند عملکرد بیشتری را برای یک سایت ایجاد کنند که در نتیجه، میانگین وزن کل صفحه در حال افزایش است.

۲-سرور/ هاست بد :(Bad Server/Hosting)

انتخاب شرکت هاستینگ و سرور که برای ذخیره سازی دیتا از آن استفاده می کنید  می‌تواند به طور قابل توجهی بر سرعت صفحه تأثیر بگذارد. همیشه هاست و طرحی را انتخاب کنید که با نیازهای وب سایت شما مطابقت داشته باشد. برای مثال، وب‌سایت‌هایی با پایگاه داده‌های عظیم ممکن است در هاست اشتراکی عملکرد خوبی نداشته باشند. برخی از فاکتورهای عملکردی که هنگام مقایسه هاست باید در نظر گرفته شود عبارتند از:
زمان پاسخگویی سرور(Server Response Time) –  مدت زمانی که اولین بایت تصویر لود می شود. (TTFB)که اندازه‌گیری مدت زمانی است که سرور برای پاسخ به یک درخواست طول می‌کشد.
تجهیزات(Equipment) – درایوهای(SSD) بسیار سریعتر از درایوهای مکانیکی هستند.
هاست اشتراکی (Accounts Per Server) – اگر میزبانی مشترک باشد، سرور پرجمعیت می‌تواند عملکرد را کاهش دهد.

Poor Coding Standards-3

همه توسعه دهندگان،کدهای باکیفیت به همراه کارآمدی نمی زنند.گاهی برای عملکردهای کلی بلوک های کد عظیمی تولید می شود که هم سرعت بارگذاری را کاهش می دهد که با حذف عناصر غیر استاندارد می توان سرعت را بهبود بخشید.اگر شما صاحب کسب و کار و همچنین صاحب وب سایتی هستید و با کدنویسی آشنایی ندارید .با کمک یک توسعه دهنده،کدهای وب سایت را بررسی کرده و در صورت لزوم عناصر اضافی را حذف کنید. speed page

۴-نصب افزونه های اضافی روی وب سایت

سایت هایی که با وردپرس طراحی می شوند را می توان با نصب افزونه سفارشی سازی کرد.که همین ویژگی باعث کاهش سرعت لود سایت می شود.هر چه از تعداد بیشتری از افزونه استفاده شود له همان میزان سرعت لود صفحه نیز کاهش می یابد.
در طراحی سایت های وردپرسی باید توجه کرد فقط از افزونه هایی استفاده شود که مور نیاز است و بیش از حد از افزونه استفاده نشود.و همچنین در نصب افزونه ها باید توجه کرد که از منابع معتبر تهیه شود و به افزونه های به روز تهیه شود.

Hotlinking-5

به این معنی است که شما تصاویری را در وب سایت خود قرار داده اید  که روی سرور دیگری میزبانی می شود. برای مثال، ممکن است شخصی از URL یکی از تصاویر برای نمایش آن عکس در سایت خود استفاده کند. به عنوان مثال، سایتی  که به تصاویر شما پیوند می دهد می تواند چند صد تا چند صد هزار درخواست را به سرور ارسال کند. این بدیهی است که می تواند سرور شما را کند کند و حتی می تواند باعث تعلیق حساب میزبانی شما شود. شما می توانید با افزودن مقداری کد به فایل htaccess. از هات لینک جلوگیری کنید.

۶-شرایط شبکه(Network conditions)

حتی اگر وب سایتی سبک وزن طراحی شده باشد، ممکن است به دلیل کندی سرعت اینترنت، به سرعت در مرورگرها بارگذاری نمی شود. تجهیزات شبکه محلی مورد استفاده و کیفیت خدمات ISP در اتصال شبکه تاثیر می گذارد. علاوه بر این، دستگاه های تلفن همراهی که به جای اتصال به اینترنت از طریق WiFi از ۳G یا ۴G استفاده می کنند، معمولاً اتصالات شبکه کندتری دارند. اگرچه این امر تا حد زیادی از دست توسعه دهندگان خارج است، اما هنوز هم تکنیک هایی برای ارائه سریع منابع وب، حتی از طریق اتصالات آهسته وجود دارد. تکنیک ها شامل کوچک سازی، فشرده سازی و میزبانی محتوا با CDN  مورد استفاده قرار می گیرد.

۷-موقعیت هاستینگ(Hosting location)

اگر محتوا یا اطلاعات مورد نظر کاربر باید مسیر طولانی را طی کند تا به جایی که نیاز است برسد، منجر به تاخیر زیادی در شبکه می شود. به عنوان مثال، اگر فایل های HTML و CSS یک وب سایت در یک مرکز داده در بندرعباس میزبانی شود، و تصاویر آن در یک مرکز داده در مازندران میزبانی شود، یک کاربر در  در تهران باید منتظر بماند تا همه این فایل ها  هزاران کیلومتر را طی کنند تا  در مرورگر کاربر نمایش داده شود.

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button