مفهوم رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری یا user interface چیست

رابط کاربری که به صورت مختصر به آن UI نیز می‌گویند، در حقیقت جنبه بصری و ظاهری یک سایت است که به عنوان واسطه تعامل میان سیستم با کاربر شناخته می‌شود. در حقیقت زمانی که وارد سایت می‌شوید؛ طراحی ظاهری، محل قرارگیری دکمه‌ها و همه موارد از این قبیل مربوط به رابط کاربری می‌شوند.

رابط کاربری نقش یک عامل مهم در تعامل بهتر با سیستم را دارد. به این دلیل که در طراحی سایت، مشارکت و تعامل کاربر اهمیت زیادی دارد؛ این واسطه مورد نظر باید به گونه‌ای طراحی شود که به ساده‌ترین شکل، ارتباط میان سیستم و کاربر را فراهم سازد.

دلایل اهمیت رابط کاربری برای وبسایت

طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری یک علم بوده و طراح رابط کاربری باید نسبت به آن اطلاع و آگاهی بالایی داشته باشد‌ تا بتواند به موفقیت یک سایت کمک کند. در این بخش به دلایل اهمیت طراحی رابط کاربری در توسعه اپلیکیشن‌های تجاری می‌پردازیم:

جذابیت و تجربه کاربری بهتر

با طراحی یک رابط کاربری مناسب و جذاب، تجربه کاربری کاربران سایت بهبود یافته و آنان بیشتر جهت استفاده از سایت شما جذب می‌شوند. یک رابط کاربری مناسب باعث می‌شود که مراجعین به سایت بتوانند به راحتی به همه اطلاعاتی که نیاز دارند و در جستجوی آن هستند، دسترسی پیدا کنند.

افزایش وفاداری کاربران

افزایش وفاداری کاربران با رابط کاربری مناسب

طراحی یک رابط کاربری جذاب و مناسب به افزایش وفاداری کاربران نسبت به سایت شما کمک می‌کند. اگر از رابط کاربری جذابی در طراحی سایت وردپرسی استفاده کنید؛ کاربران برای هر موضوعی به سایت شما مراجعه می‌کنند.

افزایش سودآوری

رابط کاربری خوب موجب افزایش سودآوری در کسب‌و‌کار شما می‌شود؛ زیرا به احتمال زیاد کاربران بیشتر از ویژگی‌های سایت شما استفاده می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید از فروشگاه و خدمات خود، سود بیشتری را  به دست آورید.

رقابت‌پذیری

وجود یک رابط کاربری خوب به افزایش رقابت‌پذیری هر‌چه بیشتر شما در بازار کمک می‌کند. با ایجاد این رابط کاربری شما می‌توانید با رقیبان خود در بازار رقابت کرده و به طور یقین مشتریان جدیدی را به سایت خود جذب کنید.

بهبود تجربه کاربری

ایجاد یک رابط کاربری خوب در زمان طراحی سایت به بهبود تجربه کاربری کاربران کمک خواهد کرد. با وجود این رابط کاربری، کاربران می‌توانند به آسانی به اطلاعات که نیاز دارند، دست یابند. این بهبود تجربه کاربری، منجر به افزایش رضایت‌مندی کاربران و در نتیجه کاهش تعداد شکایات از سایت شما می‌شود.

 مزایای رابط کاربری خوب برای وبسایت ها

مزایای رابط کاربری

استفاده از رابط کاربری یا همان UI مناسب و جذاب در زمان طراحی سایت وردپرسی، مزایای زیادی را برای آن  به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

امکانات رابط کاربری و ایجاد اعتماد در مشتریان

در حال حاضر وبسایت‌هایی که از طراحی ضعیفی برخوردارند، برای کاربران جذابیت چندانی ندارند. بی‌کیفیت بودن و درست کار نکردن عناصر در یک سایت، دید مشتریان نسبت به برند آن کسب‌وکار تغییر کرده و در عدم اعتماد آن‌ها تاثیر مستقیمی خواهد داشت.‌

ولی از مزایای یک رابط کاربری خوب با طراحی مناسب این است که مشتریان حال و آینده شما، نسبت به برند شما مطمئن می‌شوند. در این نوع رابط کاربری، کاربر پذیری و سادگی، هسته اصلی خدمات و محصولات است. یک رابط کاربری ایده آل در یک سایت با به وجود آوردن ظاهر و نمایی دوستانه و تصاویری چشمگیر و مطلوب، نقش مهمی را در موفقیت مشاغل و کسب و کارهای مختلف ایفا می‌کند.

کاهش هزینه‌های توسعه و پشتیبانی از مشتریان

کاهش هزینه های توسعه

یک رابط کاربری مناسب علاوه بر ایجاد اعتماد نسبت به برند شما می‌تواند از بروز مشکل در آینده نیز جلوگیری کند. این رابط کاربری در جهت ایجاد یک طراحی دسترس‌پذیر و مفید، عناصر غیر کاربردی را حذف و خطاهای پیمایش را اصلاح می‌کند که البته انجام آن هزینه‌های شما را کمی افزایش می‌دهد. اما با طراحی سایت براساس اصول اولیه در همان ابتدا، از ایجاد هزینه و مشکل در مراحل بعدی جلوگیری می‌شود.

افزایش میزان فروش

به طور یقین، امروزه مشتریان سایت چیزی فراتر از خدمات یا محصولات می‌خواهند. در این روزها مشتریان و مصرف کنندگان به دنبال یک تجربه کلی هستند که این تجربه می‌تواند به صورت مداوم به اشتراک گذاشته شده و رضایت آنان را کسب کند. یک رابط کاربری خوب و مناسب با تغییر روند تجارت الکترونیکی سایت شما، فعالیت آنلاین و همچنین حضور مشتریان را در سایت ارتقا داده و در نتیجه آن به افزایش میزان فروش محصولات و  ارائه خدمات کسب‌وکار شما کمک می کند.

افزایش تعداد جذب کاربران

از وظیفه طراحان وب این است که سایت‌های کاربردی برای مشتریان ایجاد کنند و با افزایش ترافیک آنلاین، تعداد جذب کاربران را افزایش دهند. در عصر کنونی، تعداد مشاغل زیادی جهت موفقیت و بقا خود به اینترنت وابسته هستند و یک رابط کاربری موثر و ساده می‌تواند نقش موثری را در توسعه سایت ایفا کند. برعکس آن با وجود یک رابط کاربری نامناسب،  بازدیدکنندگان مجبور خواهند شد که به دنبال یک سایت مطمئن تر باشند.

حفظ مشتریان فعلی

تنها در صورت وجود یک رابط کاربری قابل درک و روان است که استراتژی‌های حفظ مشتری می‌تواند به نتیجه موثر و بهتری برسد. علاوه بر این که این رابط کاربری خوب به پایبندی و وفاداری مشتریان شما کمک خواهد کرد. همچنین در این شرایط، مشتریان فعلی به سفیر برند شما تبدیل شده و می‌توانند به جذب مشتری بیشتر و به دنبال آن افزایش فروش محصولات شما کمک بسزایی کنند. البته شما نیز باید در این راستا راهکارهای جدیدی را جهت سبقت از رقبا پیدا کنید و همچنین لازم است که به طور مداوم نیاز مشتریان و شرایط بازار را بسنجید.

جمع بندی

در این مطلب دریافتیم که رابط کاربری یا UI در واقع یکی از مهمترین عواملی است که باید در زمان طراحی سایت رعایت کنید. در حقیقت می‌توان گفت که رابط کاربری، موثرترین عامل تعامل بین کاربر و سیستم می‌باشد و بهتر است که به هر اندازه که می‌توانید آن را زیبا و ساده طراحی کنید تا بتوانید رضایت مخاطبان را در سایت خود داشته باشید. طراحی موفق شامل گرافیک ماهرانه، رنگ‌بندی جذاب، روانشناسی شناختی و محتوای مرتبط می‌باشد. یک طراح خوب رابط کاربری به بخش‌های مختلف سایت و  نکات مهم طراحی آن واقف است.

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button